لینک های دسترسی

Breaking News

ادامه مذاکرات هسته ای ایران در ویانا


مساله لغو تحریم‌ های تسلیحاتی ایران به طور مشخص اختلاف نظر اصلی مذاکره کنندگان است.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده و محمد جواد ظریف، همتای ایرانی وی به همراه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیش از ظهر روز جمعه، طی نشستی مباحثات خود را از سر گرفتند.

مذاکرات کری، ظریف و موگرینی در حالی برگزار شد که در این روز مهلت تعیین شده از سوی طرفین برای دستیابی به توافق جامع برای چندمین بار بدون رسیدن به نتیجه نهایی سپری شد.

دشواری مذاکرات ایران و ۵+۱ روز پنجشنبه با سخنان جان کری و محمد جواد ظریف آشکار تر شد که هر یک از نیاز به تصمیم گیری دشوار توسط طرف مقابل سخن راندند. مساله لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران به طور مشخص اختلاف نظر اصلی مذاکره کنندگان است.

آقای ظریف پیش از ظهر روز جمعه، پس از پایان جلسه با وزیر خارجه امریکا به خبرنگاران گفت که بعید به نظر می رسد که روز جمعه توافقی به دست آید.

وزیرخارجۀ ایران علاوه کرد که احتمالا طرفین در دو روز آینده به مذاکرات ادامه می‌ دهند اما امیدوار است که توافق تا دوشنبه حاصل شود.

از سوی دیگر، روز جمعه در ایران، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی که پیش از خطبه های نماز جمعه روز قدس سخنرانی می ‌کرد، با اشاره به کند شدن روند مذاکرات و سخنان جان کری که گفته بود "نمی ‌توان تا ابد مذاکره کرد"، هشدار داد که اگر مذاکرات به شکست بیانجامد امریکا مقصر آن شکست شناخته خواهد شد.

آقای کری روز پنجشنبه به خبرنگاران گفته بود که مذاکرات هسته یی به خاطر دستیابی به توافق جامع "تا نهایت ادامه نخواهد یافت."

علی شمخانی، رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در مذاکرات هسته یی ایران با گروه پنج + یک، کشور های غربی را متهم کرد که مذاکره کنندگان هستۀ "وحدت نظر و اقتدار سیاسی" ندارند.

آقای شمخانی تاکید کرد که ایران به دنبال یک توافق خوب است.

XS
SM
MD
LG