لینک های دسترسی

Breaking News

ایران هشدار داد که ادامهٔ تعزیرات اتحادیهٔ اروپا 'غیرقانونی' است


حکومت ایران روز جمعه ۱۵ سپتمبر (۲۴ سنبله) به اتحادیهٔ اروپا هشدار داد که تصمیم آن اتحادیه مبنی بر حفظ تعزیرات در برابر جمهوری اسلامی فراتر از مهلت تعیین شده در توافق هسته‌ای یک تصمیم ''غیرقانونی'' است.

وزارت خارجهٔ بریتانیا ناوقت پنجشنبه با نشر اعلامیه‌ای گفت که بریتانیا، فرانسه و آلمان تصمیم گرفته اند که تعزیرات اتحادیه اروپا و بریتانیا علیه ایران حفظ خواهد شد.

در اعلامیهٔ وزارت خارجهٔ بریتانیا همچنین آمده است که مجموعه‌ای از تعزیرات بریتانیا، اتحادیه اروپا و ایالات متحد علیه افراد و نهادهای ایران که در برنامه‌‌های میزایلی و سایر تسلیحات ایران دخیل اند،‌ قرار بود تا ۱۸ ماه اکتوبر سال روان میلادی لغو شود.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران که در سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های بزرگ جهان - ایالات متحده، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان - صورت گرفت،‌ در برابر محدود کردن برنامهٔ هسته‌ای ایران، تعزیرات بین المللی علیه تهران لغو می‌شد.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران که در سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شد، این کشور موافقت کرد که غنی سازی یورانیوم خود را به کمتر از چهار درصد محدود کند، یعنی بسیار کمتر از سطح ۹۰ درصدی که برای ساخت سلاح‌ هسته‌ای لازم است و در ازای آن برخی از تعزیرات اقتصادی غرب بر ایران لغو شد.

اما مسیر این توافق پس از آن در ماه می ۲۰۱۸ تغییر کرد که دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، در ماه می ۲۰۱۸ میلادی به طور یکجانبه از این توافق بیرون شد و تعزیرات شدید اقتصادی را بار دیگر بر ایران وضع کرد، اقدامی که موجب شد تهران نیز از تعهدات این توافق خود را عقب بکشد و غنی سازی یورانیم خود را به مقیاس بلندتری که در توافقنامه محدود شده بود، از سر بگیرد.

یک سال پس از آن، تهران در اقدام تلافی‌جویانه، فعالیت‌های هسته‌ای خود را بر خلاف موارد توافقنامه افزایش داد و تا حال توانسته است یورانیم خود را به اندازهٔ غنی کند که به گفتهٔ مقام‌های ایالات متحده، می‌توان از آن در ساختن سلاح هسته‌ای کار گرفت. اما تهران همواره ادعا کرده است که برنامهٔ‌ هسته‌ای آن کشور برای مقاصد "صلح آمیز" است.

در واکنش به اعلامیهٔ وزارت خارجهٔ بریتانیا، وزارت خارجه ایران گفته است که تصمیم اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی بر خلاف تعهدات توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ به اهداف تخریبی است و آنرا ''غیرقانونی'' خواند.

وزارت خارجهٔ ایران ناوقت روز پنجشنبه با نشر اعلامیه‌ای گفت:‌ ''ما به طرف‌های اروپایی نسبت به انجام و اتخاذ اقدامات تنش زا که قطعاً مدیریت روابط فی مابین را پیچیده و بر روند همکاری‌ها از جمله در مذاکرات رفع تحریم‌ها اثر منفی خواهد گذاشت، هشدار می دهیم.''

تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای ایران تا حالا بی‌نتیجه مانده و مذاکرات به رهبری اروپا از سال ۲۰۲۲ به تاخیر افتاده است.

وزارت خارجهٔ بریتانیا با نشر اعلامیه‌ای گفته است که تصمیم برای حفظ تعزیرات علیه ایران، بر اساس ادامه عدم تعهدات ایران در راستای برنامهٔ هسته‌ای کشور صورت گرفته است.

گروه

XS
SM
MD
LG