لینک های دسترسی

Breaking News

ایران از بوئنگ ۸۰ طیارهء نو می خرد


اکثر ۲۵۰ طیارۀ مسافر بری ایران فرسوده اند و قبل از سال ۱۹۷۹ میلادی خریداری شده اند

عباس اخوندی، وزیر ترانسپورت ایران، که در مراسم امضای این قرار داد شرکت کرده بود، امضای این توافق را برای حمل و نقل هوایی ایران روز "تاریخی" عنوان کرد و گفت که این توافق موجب ایجاد اشتغال برای هشت هزار نفر خواهد شد.

آقای اخندی گفت "این توافق پیام واضح برای جهان دارد. ما صلح و امنیت و رشد ایران را بر اساس پالیسی بُرد-بُرد حمایت می کنیم. با وجود تغییرات در ادارۀ ایالات متحده، امیدواریم تا آن کشور به این توافق وفادار باقی بماند".

به گفتۀ فرهاد پرورش، رئیس خطوط هوایی ایران، انتظار می رود که اولین طیارۀ بوئینگ در ماه اپریل ۲۰۱۷ به ایران تحویل داده شود.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، گزارش می دهد که پنجاه بال طیاره بوئیگ نوع ۷۳۷ اس و سی بال طیارۀ نوع ۷۷۷ اس تا یک دهۀ دیگر به ایران تحویل داده خواهد شد.

از سال ۱۹۷۹ میلادی به این سو - پس از انقلاب اسلامی در ایران و اشغال سفارت ایالات متحده در تهران - این بزرگترین توافق تجارتی میان ایران و امریکا می باشد.

شرکت بوئینگ تا حال در مورد اظهارات مقامات ایرانی اظهار نظر نکرده است.

در ماه سپتمبر ۲۰۱۶، واشنگتن به شرکت های بوئینگ و رقیب آن، ایر بس، اجازۀ فروش طیاره های دو شرکت را داد که ارزش آن به میلیارد ها دالر می رسد.

این توافق پس از آن صورت می گیرد که قدرت های جهان به شمول ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان با ایران توافق هسته ای را امضا کردند که بر اساس آن، تهران غنی سازی یورانیم خود را متوقف کرد و در عوض تعزیرات اقتصادی که به خاطر برنامۀ هسته ای ایران وضع شده بود، لغو گردید.

با آنهم، دونالد ترمپ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، و قانونگذاران از حزب جمهوری خواه چندین بار توافق هسته ای با ایران را مورد انتقاد قرار داده اند. اما تا حال معلوم نیست که ادارۀ جدید ایالات متحده تحت رهبری آقای ترمپ با این توافق چگونه برخورد خواهد کرد.

اکثر ۲۵۰ طیارۀ مسافر بری که ایران در حال حاضر از آنان استفاده می کند فرسوده استند و قبل از سال ۱۹۷۹میلادی خریداری شده اند. در ماه جون امسال، فقط ۱۶۲ بال طیارۀ مسافر بری ایران فعال بودند و متباقی آنان به دلیل نبود پرزه جات، زمین گیر شده اند.

در حال حاضر، خطوط هوایی ایران به سی میدان هوایی بین المللی به شمول لندن پرواز های مستقیم دارد.

XS
SM
MD
LG