لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: تهران امیدوار است جریان آب دریای هلمند به ایران ادامه یابد


وزارت خارجۀ حکومت طالبان می‌گوید که حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رییس جمهور ایران و سفیر آن کشور در کابل با امیرخان متقی، سرپرست این وزارت در مورد موضوعات مختلف از جمله جاری‌شدن آب دریای هلمند با ولایت سیستان ایران گفتگو کرد.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی این وزارت روز دوشنبه ۲۲ اپریل (سوم ثور) با فرستادن پیامی به رسانه‌ها گفت که کاظمی قمی، از اینکه موانع از سر راه رسیدن آب دریای هلمند به ایران برداشته شده، ابراز امتنان کرده است.

تکل افزود: "ایشان (کاظمی قمی) آب را یک عامل مهم در گسترش روابط دوجانبه قلمداد کرده و اظهار امیدواری کرد که جریان آب تداوم یابد."

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان در این دیدار گفته است که به دلیل بارندگی‌های وافر و افزایش آب دریای هلمند، جریان آب این دریا به ولایت نیمروز و سیستان ایران ادامه یافته است.

تا اکنون نماینده ویژه رییس جمهور ایران و سفارت آن کشور در کابل در مورد این دیدار چیزی نگفته اند.

این در حالی است که پیش از این کاظمی قمی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفته بود که دریافت حق‌آبه مطالبه به حق مردم و حکومت ایران است و با جدیت دنبال می‌شود.

او مساله آب را در کنار مسایل امنیت و مبارزه با تروریزم، از جمله موضوعات مورد بحث میان ایران و حکومت طالبان بیان کرده بود.

در اوایل سال گذشته میلادی، موضوع توزیع آب هلمند به یک موضوع بسیار جدی بین افغانستان و ایران تبدیل شده و حتی منجر به افزایش نگرانی‌ها از وقوع جنگ‌های مرزی بین دو طرف شده بود.

با این حال، مقامات حکومت طالبان، در مراسم دومین سالگرد بازگشت طالبان به قدرت در کابل گفتند که مناقشه آب با ایران، بدون جنگ و به خوبی حل شده است.

افغانستان و ایران در سال ۱۳۵۱ خورشیدی معاهده توزیع آب هلمند را امضا کردند که بر اساس آن افغانستان باید سالانه ۸۲۰ میلیون متر مکعب آب از دریای هلمند به ایران بدهد. اما در این معاهده این میزان آب برای یک سال عادی پیش‌بینی شده است.

حکومت‌های پیشین افغانستان گفته بودند که به دلیل چهار دهه جنگ و عدم مدیریت آب در افغانستان، سالانه حدود ۲.۵ میلیارد متر مکعب آب به ایران سرازیر شده و این بیشتر از میزانی است که در معاهده تعیین شده است.

خشکسالی طولانی مدت در برخی مناطق مرزی افغانستان و ایران نیاز به آب در دو سوی مرز را به شدت افزایش داده است.

گروه

XS
SM
MD
LG