لینک های دسترسی

Breaking News

کناره گیری مسعود بارزانی از ریاست حکومت محلی کردستان عراق


مسعود بارزانی، رئیس ادارۀ خودمختار کردستان عراق که چندین دهه رهبری کرد ها در آن کشور را برعهده داشته، امروز اعلام کرد که از مقام ریاست حکومت محلی کردستان کنار می رود.

منتقدین میگوید بارزانی با پافشاری بر همه پرسی مورخ ۲۵ سپتمبر برای استقلال کردستان، بزرگترین اشتباهش را مرتکب گردید و این اشتباهش، پیامد های ناخوشایندی به کارنامۀ سیاسی او داشت. با آن که کرد ها با اکثریت بزرگی به تشکیل یک دولت مستقل رأی دادند، اما با واکنش های شدید بغداد و نیز دولت های خارجی مواجه گشتند. حتی شهر کرکوک را که از لحاظ نفت خیلی غنی شمرده میشود، نیز به نیرو های طرفدار حکومت مرکزی از دست دادند.

برخی ها مسعود بارزانی را متهم می سازند که با برگزاری همه پرسی، کرد ها را به فاجعه سوق داد.

قرار بود پارلمان محلی منطقۀ خود مختار کردستان عراق،امروز جلسه یی را برای کاهش قدرت مسعود بارزانی نیز راه اندازی کند.

یک مقام کرد گفته است که آقای بارزانی هم خواستار تمدید دورۀ ریاست اش فراتر از اول ماه نوامبر نیست. آقای بارزانی پس از همه پرسی ماه گذشته برای کسب استقلال از عراق، برای استعفا از وظیفه اش، با فشار ها مواجه شد.

مسعود بارزانی رهبر کرد های عراق روز شنبه پلانی را که قدرت و صلاحیت رهبر کردستان را دو تقسیم می کند، طی نامه ای به پارلمان کردستان پیشکش کرد.

این خبر یک روز پس از آن به نشر رسید که نیرو های عراق و جنگجویان پیشمرگه کردی برای توقف جنگ در شمال عراق به توافق رسیدند. بارزانی طی سخنرانی اش گفت هدفش از همه پرسی تغییر سرحد نبود. او راجع به کرکوک گفت که "تنها مردم کرکوک حق تعین سرنوشت خود را دارند، نه کس دیگر".

آقای بارزانی در اشاره به ادامه وضعیت کنونی، هشدار داد و گفت که خواهان ختم خونریزی است.

هفتۀ قبل گوران یا جنبش تغییر، حزب عمده مخالف بارزانی، خواهان استعفای وی و ایجاد حکومت نجات ملی گردید تا به بحرانات بین کرد ها و مقامات حکومت مرکزی رسیدگی صورت گیرد.

گوران، بارزانی را مسول فاجعه می داند که کرد ها بعد از - از دست دادن شهر غنی از نفت کرکوک به آن مواجه شدند. نیرو های عراق در انتقام گیری از همه پرسی برای استقلال که در ماه گذشته با وجود هشدار های حکومت عراق و کشور های همسایه ایران و ترکیه راه اندازی شد، به حملات آغاز کرد که منجر به تلفات زیاد کرد ها گردید.

XS
SM
MD
LG