لینک های دسترسی

Breaking News

عملیات پس گیری شهر تلعفر عراق از داعش آغاز شد


Haider al-Abadi

حیدر العبادی، صدراعظم عراق، روز یکشنبه از آغاز عملیات پس گیری شهر تلعفر از چنگ گروۀ دولت اسلامی یا داعش خبرداد.

این عملیات هفته ها پس از تصرف مجدد شهر موصل توسط نیروهای امنیتی عراق آغاز یافته است. صدراعظم عراق هشدار داده که در این عملیات، تندروان گروۀ داعش به جز از تسلیم شدن یا مرگ، گزینۀ دیگر در اختیار ندارند.

حیدرالعبادی، صدراعظم عراق، با اعلام آغاز عملیات بازپس گیری شهر تلعفر، یکبار دیگر به مردم عراق تعهد کرد که روند آزاد سازی نقاط تحت ادارۀ داعش و مبارزه بخاطر شکست دادن این گروه، با قوت کامل ادامه خواهد داشت.

آقای العبادی گفت"ای فرزندان ملت بزرگ ما، شما شاهد تحقق یک وعدۀ دیگر خواهید بود. شهر تلعفر آزاد خواهد شد و در قطار شهرهای آزاد شدۀ دیگر قرار خواهد گرفت. قهرمانان ما بخاطر آزادی این شهر آماده اند تا جان های خود را فدا کنند. پیام من برای داعش اینست که بجز از تسلیم شدن یا رویا رویی با مرگ، گزینۀ دیگر ندارند."

پس از تصرف موصل، دومین شهر بزرگ عراق، تلعفر و اطراف آن، آخرین نقاط تحت کنترول تندروان گروۀ داعش در این کشور تلقی میشود. تلعفر در غرب شهر موصل و در فاصلۀ ١٥٠ کیلومتری شرق سرحد با سوریه و در مسیر یکی از شاهراهای کلیدیو بزرگ اکمالاتی گروۀ داعش موقعیت دارد.

به گفتۀ نظامیان عراق، اردو، پولیس و نیروهای ضد دهشت افگنی آن کشور،مهم ترین بخش نیروها در عملیات تلعفر را تشکیل می دهند.

پس از تهاجم نیروهای بین المللی به رهبری ایالات متحده در سال ٢٠٠٣ بر عراق، تلعفر چندین بار شاهد خشونت های فرقه ای میان باشندگان سنی و شیعه مذهب بوده است. این خشونت هاباعث شد تا بعضی از ارشدترین قوماندانان گروۀ داعش نیز از همین شهر بروز کنند. به گفتۀ مقامات نظامی عراق و ایالات متحده، در حال حاضر حدود ٢٠٠٠ تندرو داعشی در این شهر حضور دارند.

در طول چند هفتۀ گذشته، هزاران نفر از باشندگان این شهر مجبور به ترک خانه های خود شده اند. قبل از جنگ جمیعت این شهره حدود ٢٠٠ هزار نفر تخمین شده بود، اما ملل متحد میگوید که در حال حاضر فقط بین ١٠هزار تا ۴٠ هزار نفر در تلعفر و اطراف آن باقی مانده اند.

XS
SM
MD
LG