لینک های دسترسی

Breaking News

عراق آثار باستانی بازگردانده شده توسط امریکا را به نمایش گذاشت


آثار باستانی سرقت شده عراق که به خارج از این کشور قاچاق شده بود، سه شنبه هفتم دسمبر (۱۶ قوس ) در بغداد به نمایش گذاشته شد.

به گزارش رویترز، این آثار باستانی به دنبال ناآرامی‌های مرتبط با حمله امریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ از موزیم‌های این کشور غارت شده بود.

در میان آثار باستانی بازگردانده شده توسط ایالات متحده امریکا، یک لوح گلی ۳۵۰۰ ساله حاوی بخشی از " رویای گیلگمش" ، داستان کهن سومری است که گمان می‌رود یکی از نخستین آثار ادبی جهان باشد.

این لوح سفالی حاوی خط میخی که در دفتر مرکزی وزارت خارجه عراق در بغداد به نمایش گذاشته شده بود، چندی پیش توسط موزیم انجیل در شهر واشنگتن به سفارت عراق تحویل داده شد.

فواد حسین، وزیر خارجه عراق، در جریان یک کنفرانس خبری گفت که این کشور ۱۷۹۱۶ اثر باستانی مسروقه را از کشورهایی مانند امریکا، بریتانیا، ایتالیا، جاپان، و هالند به عراق بازگردانده است.

لوح "رویای گیلمگش" در سال ۲۰۱۸ قاچاق و حراج شده بود و یک فروشنده آثار هنری در ایالت اوکلاهاما آن را خریداری و در موزیم انجیل در شهر واشنگتن به نمایش گذاشته بود.

محکمه‌ای در ماه جولای گذشته حکم ضبط این اثر باستانی را صادر کرد و مقامات امریکایی آن را ضبط و به سفارت عراق در شهر واشنگتن تحویل دادند.

تخمین زده می‌شود که قیمت این لوح ۳۵۰۰ ساله بیش از ۱.۷ میلیون دالر باشد.

این لوح سفالی خط میخی بخشی از ۱۲ لوحی بود که در جریان حفاری‌های سال ۱۸۵۳ در خرابه‌های کتابخانه آشور بنی‌پال، پادشاه عاشور، پیدا شد.

بخش از میراث باستانی عراق به ویژه از سال ۲۰۰۳ به بعد در اثر درگیری، تخریب، و غارت از بین رفته است.

مقامات این کشور در تلاش برای ردیابی، بازیابی، و حفظ هزاران اثر باستانی هستند که در این سال‌ها مفقود شده است.

XS
SM
MD
LG