لینک های دسترسی

Breaking News

عراق به ترکیه – سربازان تانرا از موصل فوراً بیرون کنید


صدها سرباز ترکی در اطراف شهر موصل عراق مستقر شده است.

حکومت ترکیه حفاظت از سربازان ترک را در اطراف شهر موصل عراق وظیفۀ خود خوانده و گفته است که آنان برای ماموریت آموزشی در آن ساحه حضور دارند.

پس از آنکه ترکیه صد ها سرباز خود را روز پنج شنبه در ساحۀ بشیقه در شمال عراق مستقر ساخت، عراق خواستار خروج فوری آنان از این ساحه شد.

ترکیه گفته است که استقرار سربازان آن کشور در شهر موصل به منظور تامین امنیت آموزگاران نظامی ترک و نیز بخشی از برنامۀ موجود آموزشی برای کمک به سربازان عراقی است تا آنان را به بازپسگیری موصل قادر سازد.

اما حکومت عراق سوق و استقرار سربازان ترکی را نقض حاکمیت ملی عراق خوانده و گفته است که اینکار بدون معلومات یا هماهنگی با بغداد صورت گرفته است.

حیدرالعبادی صدر اعظم عراق روز یک شنبه هشدار داد که اگر سربازان ترکی تا ۴۸ ساعت از قلمرو عراق بیرون نشوند، موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل متحد پیشکش خواهد کرد.

در همین حال مولود چاووش اوغلو وزیر خارجۀ گرفته است که عراق بار بار خواستار حمایت فعالانه تر ترکیه برضد گروه دولت اسلامی شده است. او گفت که واکنش عراق از دخالت سایرکشورها ناشی می شود، اما از هیچ کشوری نام نبرد.

پس از آنکه طیارۀ جنگی روسیه دو هفته پیش توسط نیروهای ترکی در نزدیک مرز سوریه سقوط داده شد. مسکو، رجب طیب اردغان رئیس جمهور ترکیه و خانوادۀ وی را به قاچاق نفت از ساحات زیر ادارۀ داعش متهم کرد، اما انقره این ادعاها را رد کرد.

تندروان گروه دولت اسلامی در جون ۲۰۱۴ کنترول موصل – دومین شهر بزرگ عراق- را در دست گرفتند. ضد حملۀ نیروهای عراقی برای تصرف مجدد این شهر چندین بار به دلیل درگیر بودن آنان در سایر جبهات به تعویق افتاده است.

XS
SM
MD
LG