لینک های دسترسی

Breaking News

صدر اعظم عراق: هر انکشافی در سوریه، عراق را متاثر می سازد


لنزی گراهام، سناتور جمهوریخواه ایالات متحده امریکا گفت رئیس جمهور ترمپ دستور داده است تا خروج عساکر ایالات متحده از سوریه به آهستگی صورت گیرد.

این اظهارات سناتور گراهام به تعقیب اعلان قبلی رئیس جمهور ترمپ صورت می گیرد که در اوایل ماه دسمبر گفت دستور خروج دو هزار عسکر ایالات متحده از کشور جنگ زده سوریه را صادر می کند.

سناتور لنزی گراهام منتقد علنی تصمیم رئیس جمهور ترمپ در مورد خروج عساکر از سوریه بود که منجر به انتقادات هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه شد.

سناتور گراهام گفت "فکر می کنم رئیس جمهور بسیار متعهد است که وقتی ما سوریه را ترک می کنیم داعش باید کاملاً شکست خورده باشد و اطمینان حاصل گردد ما هدف رسیده ایم و به وضعیت ایران و کردی ها رسیدگی صورت گیرد. فکر می کنم حالا در یک مرحله توقف قرار داریم و مجدداً مورد غور قرار می دهیم که بهترین طریقه برای رسیدن به هدف رئیس جمهور در مورد پرداخت بیشتر از جانب کشور های دیگر است. بریتانیا و فرانسه هنوز در سوریه استند. خدا کمکشان کند. منطقه باید پول بیشتر در آنجا مصرف کنند."

در همین حال عادل عبدل مهدی، صدراعظم عراق، روز یکشنبه به نقش بزرگتر آن کشور پس از خروج عساکر ایالات متحده در مبارزه علیه داعش اشاره نمود.

صدر اعظم عراق گفت "اگر هر انکشاف منفی در سوریه صورت گیرد، ما را متاثر خواهد ساخت. ما ۶۰۰ کیلو متر سرحد با سوریه و داعش داریم. در ساحه دیر الزور که ساحه سرحدی بین عراق و سوریه است ما آنها را مهار می کنیم. همکاری کامل بین عراق و سوریه موجود است."

در همین حال چنین معلوم می شود که تسلط یا کنترول شهر شمالی منبج در شمال سوریه توسط ملیشا های کردی کمتر شده می رود.

در اواخر سال ۲۰۱۵ انتلاف به رهبری ایالات متحده توزیح سلاح را به ملیشاهای کردی آغاز کرد تا علیه گروه های تندرو بحنگند. به همین دلیل این گروه موسوم به «واحدهای حراست مردمی» کنترول خود را در ساحه گسترش داد.

XS
SM
MD
LG