لینک های دسترسی

Breaking News

پودر تَلک، منبع عمدۀ درآمد گروه داعش در افغانستان - گزارش


عکس: آرشیف

یک گروه بین المللی حقوق بشر روز سه شنبه گزارش داده است که جنگجویان گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان، با استخراج غیرقانونی پودر تلک (بورکس)، سالانه صدها هزار دالر امریکایی درآمد دارند که بیشتر آن پودر از مسیر های مختلف به اروپا و ایالات متحده می رسد.

سازمان "گلوبل ویتنس" بر بنیاد آمار وزارت معادن و صنایع افغانستان گزارش داده است که حدود ۵۰۰ هزار تُن تلک مورد استفاده در محصولات از رنگ آمیزی گرفته تا پودر کودکان، در سال روان تا ماه مارچ، از افغانستان صادر شده است.

در گزارش آمده است که تقریباً تمام پودر استخراج شده به پاکستان صادر شده و از آنجا به سایر کشور ها انتقال یافته است. بیش از یک بر سه حصۀ واردات تلک ایالات متحده نیز از پاکستان وارد می شود و بیشتر تلک مورد نیاز کشور های اروپایی نیز از پاکستان تامین می گردد.

نیک دونووان، رئیس سازمان گلوبل ویتنس گفت "مصرف کنندگان امریکایی و اروپایی، ناخواسته گروه های تندرو را در افغانستان تمویل می کنند." آقای دونووان خواهان بررسی قویتر واردات شد.

استخراج غیرقانونی معادن و سنگ های قیمتی چون لاجورد، یکی از منابع عمده و بزرگ تمویلی شورشیان طالبان بوده و گزارش گروه گلوبل ویتنس حاکی از آنست که جنگجویان گروه داعش برای کنترول بر معادن ننگرهار مبارزه می کردند.

ولایت ننگرهار، ذخایر بزرگ تلک و مواد معدنی چون کرومیت و سنگ مرمر را دارا بوده و در مسیر بزرگترین جادۀ قاچاق مواد مخدر و سایر کالای قاچاق موقعیت دارد.

این گزارش همچنان به نقل از یک فرماندۀ ارشد جنگجویان گروه داعش که نامی از آن ذکر نشده می نگارد که برای آن گروه کسب کنترول بر معادن ننگرهار از سایر گروه های مسلح در ننگرهار، اولویت داشته است: "معادن در دست مافیا قرار دارد ... به هر قیمتی که باشد کنترول معادن را در دست می گیریم."

مقامات امنیتی افغان همواره نگرانی خود را به خاطر قاچاق غیرقابل کنترول موادی مانند تلک و کرومیت در ننگرهار ابراز داشته اند.

گلوبل ویتنس رقم پول به دست آمده از قاچاق مواد معدنی را توسط گروه داعش مشخص نساخته اما تخمین می کند که در ننگرهار ممکن مقدار آن "از ده ها هزار دالر گرفته تا میلیون ها دالر در سال باشد." این گزارش حد اوسط پول به دست آمده از قاچاق را بین صدها هزار دالر تخمین می کند.

این مبلغ بسیار زیاد نیست، اما گزارش تاکید می ورزد که با توجه به رقم جنگجویان گروه داعش که به گفتۀ نیرو های امریکایی بین ۷۵۰ تا ۲۰۰۰ نفر در ننگرهار و سایر نقاط افغانستان حضور دارند، این رقم پول می تواند منبع قابل توجهی درآمد برای آن گروه باشد.

یک سخنگوی وزارت معادن و صنایع افغانستان گفته است که یک کمیتۀ ویژه از قبل ایجاد شده تا در زمینه با نیرو های امنیتی و استخباراتی افغانستان همکاری کنند.

انتظار می رود وزارت معادن و صنایع در این هفته یک کنفرانس خبری را در مورد مسایل خاصی که در این گزارش به آن اشاره شده، برگزار کند.

XS
SM
MD
LG