لینک های دسترسی

Breaking News

حافظ سعید رهبر ارشد گروه داعش در ننگرهار کشته شد


ریاست امنیت ملی میگوید حافظ سعید شب گذشته در نتیجه یک حمله هوای در منطقه تختو،‌ در ولسوالی اچین ننگرهار از بین رفته است.

حافظ سعید رهبر گروه داعش برای افغانستان و پاکستان شب گذشته در نتیجه حمله هوایی نیروهای ائتلاف با ۲۹ تن دیگر از اعضای این گروه در ولسوالی مرزی اچین ولایت ننگرهارکشته شده است.

ریاست امنیت ملی افغانستان از کشته شدن حافظ سعید رهبر شاخه خراسان داعش، در افغانستان خبر میدهد.

ریاست امنیت ملی میگوید حافظ سعید شب گذشته در نتیجه یک حمله هوای در منطقه تختو، در ولسوالی اچین ننگرهار از بین رفته است.

این ریاست با نشر اعلامیه گفته است معلومات استخباراتی در مورد تجموع این گروه در ولسوالی اچین را قبل از عملیات هوایی، در اختیار نیروهای ائتلاف بین الملی مستقر در افغانستان قرار داده بود.

در این حمله هوایی به شمول حافظ سعید، سی تن دیگر از افراد وابسته به داعش کشته شده اند.

تحلیگران نظامی کشته شدن رهبران داعش مانند حافظ سعید را ضربه جدی به پیکر داعش در افغانستان میدانند و میگوید این ضربات گروه داعش را برای مدتی به خود اش مشغول خواهد کرد.

میرزا محمد یارمند تحلیگر مسایل نظامی و معین پیشین وزارت داخله در مورد میگوید.

" طبعا کشته شده یکی از رهبران داعش در افغانستان یک مقدار امور داعش را پراگنده می سازد تا که آنان یک بار دگیر سروسامان بگیرند، تا آنان خود، سازمان خود و هئیت رهبری خود را تنظیم کنند یک سرگردانی کلان برایشان است، یک ضایع کلان برایشان حساب می شود و یک دست آورد خوب به دولت افغانستان"

و اما اقای یارمند میگوید بیکاری و فقر در افغانستان امکان آن را فراهم میکند که داعش بتواند در افغانستان از میان جوانان سرباز گیری کند.

از سوی دیگر صدیق صدیقی سخگوی وزارت داخله میگوید این عملیات توسط نیروهای امریکایی انجام شده است.

« در ولایت ننگرهار یک ضربه هوایی که از طرف نیروهای امریکایی صورت گرفته در دره مامند یک بار دیگر شمار زیادی از اعضای گروه داعش که شمار شان به ۳۰ تن میرسد از بین رفته اند و این یک ضربه قوی دیگری است که حداقل در ده روز گذشته بر پیکر نیروهای دهشت افگن داعش وارد شده»

دو روز قبل از این نیز نیروهای امنیتی افغان از مرگ شاهد الله شاهد یکی دیگر از رهبران داعش، قبلا سخنگوی تحریک طالبان پاکستان، خبر داده بودند.

با این که ارگان های امنیتی افغانستان داعش را تهدید جدی برای افغانستان میدانند اما میگویند این گروه مانند سوریه و عراق نمی تواند در افغانستان سرباز گیری کند.

دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان که در نشست خبری مشترک با سخنگوی وزارت داخله سخن میزد میگوید گروه داعش در افغانستان حمایت مردمی ندارد و از همین رو سرباز گیری در این کشور برایش مشکل است.

« وقتی ما در افغانستان احساس کردیم که در ولایت هلمند و فراه و ننگرهار داعش ظهور کرده و سرباز گیری میکند با شما در میان گذاشتیم، و چیزی دیگه را که برای شما میگویم آن است که آن سرباز گیری و آن پیشرفتی را که در سوریه و عراق داعش دارد در افغانستان ندارد، در افغانستان بخاطری ندارد که مردم افغانستان قومنده خارجی ها را قبول کرده نمی تواند»

به اساس معلومات منابع امنیتی افغانستان شاهد الله شاهد نیز در نتیجه یک حمله هوایی در ننگرهار کشته شده است، اما تا کنون کدام منبع دیگر مرگ این رهبر داعش را تایید نکرده است

XS
SM
MD
LG