لینک های دسترسی

Breaking News

آیا داعش باز در عراق جان می گیرد؟


چند ماه پس از آن که حکومت عراق علیه گروه دولت اسلامی یا داعش اعلام پیروزی کرد، گزارش ها اکنون حاکیست که حملات شورشیان گروه داعش در شمال عراق بار دیگر رو به تشدید نهاده و گفته میشود این گروه در مناطق تحت منازعۀ کردستان عراق، تلاش میورزد تا دوباره منسجم گردد.

داعش هیچ ساحه ای را در عراق تحت اداره خود ندارد، و پس از از دست دادن قلمرو های تحت کنترول اش در شمال و مرکز به نیرو های امنیتی عراقی در سال گذشته، اکنون به شیوۀ ابتدایی خویش که حمله و گریز است، روی آورده است.

هفتۀ گذشته، داعش مسولیت شش حمله را بر پوسته های امنیتی ساختگی به عهده گرفت، به شمول حمله بر یک تانکر و حمله بر زائرین شیعه مذهب.

مقام های عراقی می گویند در چند ماه گذشته بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ منسوب نیرو های امنیتی در سراسر کشور کشته شده و داعش مسولیت آن را ادعا کرده است.

راکان الجبوری، والی کرکوک، میگوید که آن منطقه به طور کامل از تسلط داعش خارج نشده است. او می افزاید: "ما باید نیرو های خود را به آنجا بفرستیم و یک خط دفاعی در آنجا ایجاد کنیم تا مانع عبور افراد و وسایل نقلیه گردد."

تنش میان نیرو های عراقی و کرد در مناطق خودمختار کردی بعد از سنجش آرای عامه سال گذشته، باعث ایجاد خلا در مناطق شمالشرق عراق شده است و برخی مناطق را عاری از امنیت نگهداشته که شورشیان در آن رخنه میکنند.

از جانب دیگر حیدر العبادی صدراعظم عراق به روز چهارشنبه گفت نیرو های مسلح عراقی مانع راه اندازی حملات فرامرزی شورشیان کــُرد بر خاک ترکیه خواهند شد.

آقای عبادی گفت: "من بر تعهد حکومت عراق در این مورد طبق قانون اساسی تاکید می کنم، و به کسی اجازه نمی دهیم که از قلمرو عراق برای حمله بر کشور های همسایه استفاده کند."

حکومت عراق در دسمبر ۲۰۱۷، پس از آنکه نیرو های نظامی عراق آخرین بقایای داعش را از مناطق تحت کنترول شان بیرون راندند، پیروزی خود را علیه گروه داعش اعلام نمود.

بیم از ظهور دوبارۀ داعش در عراق
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

XS
SM
MD
LG