لینک های دسترسی

Breaking News

پس از سقوط موصل و رقه، پایگاه بعدی داعش کجا خواهد بود؟


نخستین بار در افغانستان، گروه داعش در ولایات شرقی ظهور نمود

نیروهای حکومتی عراق که حمایت هوایی ائتلاف بین المللی ضد گروۀ داعش را نیز باخود داشت، توانستند تا در حدود نه ماه مبارزه و تلفات سنگین، موصل دومین شهر بزرگ عراق را دوباره آزاد سازند.

نیروهای امنیتی عراق و شهروندان آن کشور، تصرف مجدد شهر موصل را از چنگ جنگجویان گروۀ دولت اسلامی یا داعش جشن گرفتند. قصرسفید نیز به نمایندگی از رئیس جمهور دونالد ترمپ، تصرف موصل را برای عراقی ها مبارک باد گفت.

اما باوجود شکست داعش در موصل و مبارزه روان دربرابر این گروه در شهر رقۀ سوریه، پرسش اینست که پس از پاکسازی شهرهای مختلف در شرق میانه، لانۀ آیندۀ داعش کجا خواهد بود؟ آیا این لانه افغانستان خواهد بود؟

بر اساس یک گزارش که هفتۀ گذشته از سوی سازمان ملل متحد نشر شد، در ابتدا یک گروۀ بیش از ۱۰۰ نفر از جنگجویان داعش در اوایل ماۀ فبروری و متعاقب آن یک گروۀ ۲۰ نفری دیگر در پایان ماۀ مارچ، از سوریه و عراق به افغانستان رسیدند.

باوجود آن که داعش در میان میانه سالان افغان محبوبیت زیادی ندارد، اما در جذب طبقۀ جوان و سربازگیری، بخصوص در بدل پرداخت سه برابر پولی که طالبان به جوانان پیشنهاد میکنند، موفق بوده اند.

براساس گزارش ملل متحد، گروۀ داعش به شاخه های خود در افغانستان گفته است تا از لحاظ مالی هرچه زود تر بخود متکی شوند. این گروه قبلاً برای تمویل خود در شرق میانه، میلیون ها دالر را در بدل فروش نفت و باج گیری ها بدست آورده است.

به گفتۀ محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، بیش از ۱۱ هزار جنگجوی خارجی داعش در دو سال گذشته به افغانستان آمده اند.

تصرف موقت توره بوره در ولایت ننگرهار از سوی داعش که نیروهای حکومتی به تازگی آن را دوباره متصرف شده اند و انجام حملات پی در پی به مانند حمله بر مسجد الزهرا در کابل، نشاندهندۀ قدرت روز افزون این گروه در افغانستان میباشد.

اما رئیس جمهور غنی با تأکید گفته است که امسال، سال نابودی داعش در افغانستان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG