لینک های دسترسی

Breaking News

مقاومت سرسخت داعش در شمال افغانستان


یک شاخهء از جنگجویان گروه دولت اسلامی یا داعش در ولایت جوزجان٬ علی الرغم حملات پیهم نیروهای دولت افغانستان و پیکارجویان طالب در تلاش توسعه ساحه تحت نفوذ خود است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد٬ مقام های محلی موجودیت و مقاومت جنگجویان داعش در این ولایت عمدتاً ازبیک نشین را نتیجۀ جنگ های داخلی میان گروه طالبان، سرازیر شدن جنگجویان آسیای مرکزی، ضعف حکومت افغانستان و منازعات میان دیگر گروه های مسلح محلی می دانند.

این وضعیت، شماری از ساکنان ولسوالی های مختلف به ویژه قوش تیپۀ جوزجان را مجبور به ترک منازل شان کرده است.

عبدالله یکی از این باشندگان قوش تیپه که اکنون به شبرغان، مرکز جوزجان آمده است، به رادیو اروپای آزاد گفته است "هر دو جناح به ما هشدار می دادند. طالبان از یک جناح بر ما گلوله باری می کردند و افراد گروه داعش از طرف دیگر ما را نشانه می گرفتند."

افزایش افراد داعش

رحمت الله حشر، ولسوال پیشین درزآب جوزجان می گوید که دو سال پیش یک گروه کوچک جنگجویان محلی داعش در آن ولسوالی شکل گرفت اما حالا تعداد آن افراد به بیش از ۵۰۰ نفر تخمین می شود.

آقای حشر گفته است "اعضای بنیانگذار گروه داعش، طالبان ناراضی بودند. پس از آنکه آن افراد نیرو های حکومتی را تحت حمله قرار دادند، شناسایی شدند."

علی شیر انتظار جوزجانی، یکتن از فعالین در شهر شبرغان می گوید که گروه داعش از سه ماه به اینسو نزدیک به ۶۴ مکتب را در دو ولسوالی به روی شاگردان مسدود کرده که هزاران شاگرد از تحصیل محروم شده و بیش از ۶۰۰ معلم بیکار شده است.

آمادگی پولیس

در این حال، فرمانده پولیس درزآب می گوید که نیرو های پولیس محلی در حال حاضر قادر به عقب راندن جنگجویان نیستند.

اسماعیل می گوید "نمی توانیم زندگی سربازان مان را به خطر بیاندازیم به خاطریکه اگر حملات تهاجمی را آغاز کنیم، نیروی کافی نداریم و اکمالات لوژستیکی به موقع هم از طرف حکومت مرکزی صورت نمی گیرد."

امین الله، ولسوال تعین شده از جانب حکومت در قوش تیپه می گوید که طالبان محلی علاقمند حمله بر جنگجویان داعش اند اما پس از آنکه صدها جنگجوی آنان در ماه گذشته توسط جنگجویان داعش عقب رانده شدند، اکنون از حمله بر گروه داعش هراس دارند.

رحمت الله حشر، ولسوالی پیشین درزآب می گوید که صفوف افراد محلی داعش با حضور جنگجویان ازبکستانی تحت رهبری عبدالملک، پسر طاهر یولداش که رهبری تحریک ازبکستانی ها را تا ۲۰۰۹ به عهده داشت، افزایش یافته است.

گزارش های تایید ناشدهء وجود دارد که ملک با ۷۰ خانوادۀ ازبکستانی در منطقۀ سردرۀ ولسوالی درزآب جوزجان مستقر شده است.

XS
SM
MD
LG