لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا مرگ رهبر داعش را تایید یا رد نکرده است


ابوبکر البغدادی در سال ۲۰۱۴ خلافت خود خواندۀ دولت اسلامی را اعلام کرد

با آن که گروه دیدبان حقوق بشر سوریه از کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر گروه دولت اسلامی یا داعش، خبر داده است، وزارت دفاع ایالات متحده امریکا گفته است که تا اکنون "معلومات فوری" در این مورد در دست ندارد.

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا به خبرگزاری رویترز گفته است که "معلومات تایید شده" در مورد کشته شدن البغدادی در دست دارد.

رمی عبدالرحمان، رئیس این نهاد گفته است که رهبر داعش در ساحۀ دیرالزور کشته شده است. او مشخص نساخته است که البغدادی چی زمانی کشته شده است.

پیش از این نیز چندین بار خبر مرگ البغدادی نشر شده بود. وزیر دفاع روسیه در ماه جون گفته بود که شاید البغدادی در یک حملۀ هوایی نظامیان روسی در شهر رقۀ سوریه کشته شده باشد، اما مقام‌های عراقی و غربی در این مورد شک داشتند.

مقام‌های وزارت دفاع ایالات متحده گفته اند که معلومات فوری در مورد کشته شدن البغدادی در دست ندارند.

فرماندۀ نیرو های ائتلاف در عراق می گوید که امیدوار است ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش "واقعاً مرده باشد"؛ اما هشدار داد که بدون درنظر داشت اینکه البغدادی مرده یا زنده باشد، ادعای ختم جنگ علیه آن گروه در عراق هنوز دور است.

ستیفن تونسند، روز سه شنبه به خبرنگاران در وزارت دفاع امریکا گفت "من سرنخی در دست ندارم. دلیلی ندارم که باور کنم زنده است. دلیلی هم ندارم که باور کنم مرده است."

تونسند تاکید کرده گفت "اگر او مرده است، به این معنی است که کسی دیگری فعالیت های داعش را رهبری می کند و آنان تلاش می ورزند مرگ او را برای روحیۀ [جنگجویان شان] پنهان کنند".

افزون بر این مقام‌های کردی و عراقی هم مرگ رهبر داعش را تایید نکرده و نیز خبرگزاری ها به شمول رویترز تا کنون قادر به تایید مستقلانۀ این رویداد نشده اند.

وبسایت‌ها و صفحات شبکه های اجتماعی که وابسته به داعش است، نیز تا کنون در مورد این خبر چیزی ننوشته اند.

XS
SM
MD
LG