لینک های دسترسی

Breaking News

گروه دولت اسلامی در جنوب افغانستان رخنه کرده است


مردم زابل می گویند این جنگجویان اعم از زن و مرد مسلح اند

شماری از باشندگان ولایت زابل می گویند که عناصر گروه تندرو دولت اسلامی فعالیت خود را در آن ولایت آغاز کرده اند.

به گفتۀ ساکنان ولایت زابل حدود ۵۰۰ خانواده که خود را وابسته به گروه دولت اسلامی می دانند و پرچم های آن گروه را با خود حمل می کنند در ولسوالی های خاک افغان و ارغنداب دیده شده اند.

باشندگان می گویند که این افراد با خود تجهیزات داشته و زن و مرد شان مسلح می باشند. به گفتۀ باشندگان ولسوالی های خاک افغان و ارغنداب این افراد خواستار پیوستن طالبان به صفوف شان نیز شده اند.

پیش از این نیز سر و صدا هایی در مورد ظهور عناصر وابسته به گروه دولت اسلامی در شماری از ولایت های افغانستان بلند شده بود، اما اینبار مقام های محلی ولایت زابل نیز فعالیت های این گروه را تایید می کنند.

غلام سخی روغ لیونی قوماندان امنیه ولایت زابل می گوید که گزارش های کشفی آنان نیز ثابت ساخته است که چندین خانواده از شهروندان خارجی که وابسته به گروه دولت اسلامی می باشند در مربوطات ولایت زابل جابجا شده اند.

همچنان، محمود خان معاون قوماندان قول اردوی ۲۱۵ ادوی ملی و والی هلمند به اسوشیتدپرس گفته اند که در چند هفتۀ اخیر افراد مسلح با پرچم های سیاه در شماری از ولسوالی های هلمند به فعالیت آغاز کرده و فعالانه به جلب و جذب افراد آغاز کرده اند.

محمد خان از قول بزرگان و متنفذین هلمند گفته است که فردی به نام ملا رووف – که در زمان طالبان فرماندهی یک قول اردو را به عهده داشت و مدتی را هم در زندان گوانتانامو سپری کرده است - با ساکنان برخی نواحی هلمند تماس گرفته و خواستار حمایت آنان شده است.

در همین حال محسن سلطانی سخنگوی قول اردو ۲۰۵ اتل می گوید که ساکنان محل از وجود عناصر وابسته به گروه دولت اسلامی به آنان خبر داده اند، اما به گفتۀ آقای سلطانی سربازان اردو تا کنون در جریان عملیات با چنین عناصری برنخورده اند.

پیش از این شماری از اعضای ولسی جرگۀ افغانستان نیز از فعالیت عناصر وابسته به گروه دولت اسلامی در ولایت های هلمند، زابل و کنر خبر داده و از حکومت خواسته بودند که جلو فعالیت آنان گرفته شود.

XS
SM
MD
LG