لینک های دسترسی

Breaking News

علمای سنی و شیعۀ افغان: تفرقۀ مذهبی در افغانستان جا ندارد


شماری از علمای دینی مذاهب تشییع و تسنن، به روز دوشنبه، در شهر کابل گردهم آمده و حمله بر اماکن مقدس را نکوهش کردند. آنان تأکید ورزیدند که دهشت افگنان با انجام چنین حملات، نمی توانند میان پیروان مذاهب در افغانستان، تفرقه ایجاد کنند.

علمای شیعه و سنی، در این نشست که به نام "همایش علمای مذاهب اسلامی أفغانستان" دایر شده بود، هشدار دادند که در شرایط پیچیدۀ کنونی، نباید به دهشت افگنان فرصت داده شود که بنام اسلام، میان مذاهب تفرقه ایجاد کنند.

در این همایش، که در حوزه علمیۀ خاتم النبین در شهر کابل برگزار شد، ده ها تن از علمای شیعه و سنی با هدف ایجاد همدلی و همگرایی میان پیروان مذاهب اشتراک کرده و گفتند که در اسلام تعصب جا ندارد.

مولوی محمد داوود محمدی، یک عالم دینی سنی، با نقل حدیثی از صحیح ابوداوود گفت که پیامبر اسلام آنانی را که به خاطر عصبیت مردم را می کشند، "از جملۀ ما نیستند".

شرکت کنندگان این همایش بدین باور اند که دهشت افگنانی که اعمال شان را توجیه دینی میکنند، در واقع برای بدنام ساختن اسلام فعالیت دارند و بدون تفکیک نژاد و مذهب، در پی نابودی انسانها اند.

محمد سالم حسنی، یک عالم اهل تشییع گفت که پشتوانه های فکری دهشت افگنان، باید نابود شوند.

هرچند افغانستان با مشکل تفرقه مذهبی روبرو نیست، اما بـا اینهم تلاش ها برای ایجاد وحدت و همدلی میان مذاهب در حالی بیشتر شده است که در یک سال اخیر، دستکم بر پنج مسجد و تکایای شیعیان افغانستان در کابل و هرات حملات دهشت افگنانه صورت گرفته است.

پیشتر، رییس جمهور غنی نیز از شیعیان و سنی های افغانستان خواست که برای ثابت ساختن همبستگی مذهبی، به مساجد یکدگر بروند.

XS
SM
MD
LG