لینک های دسترسی

Breaking News

حملهٔ هوایی اسراییل در سوریه هفت کشته بر جا گذاشت


دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن روز سه‌شنبه دوم می (۱۲ ثور) گزارش داد که در اثر حملهٔ‌ هوایی اسراییل در ولایت حلب سوریه، چهار سرباز سوری و سه جنگجوی مورد حمایت ایران کشته شدند.

اسراییل در بیش از یک دهه جنگ سوریه صد‌ها حملهٔ هوایی را در آن کشور انجام داده و در اکثر موارد نیروهای مورد حمایت ایران،‌ جنگجویان حزب‌الله لبنان و مواضع اردوی سوریه را هدف قرار داده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفته است که میزایل‌های اسراییل "ساحهٔ میدان هوایی بین‌المللی حلب و ساحهٔ میدان هوایی نظامی نیراب" را ناوقت دوشنبه شب هدف قرار دادند، حملاتی که موجب خسارات هنگفت در منطقه نیز شده است.

بر اساس این گزارش، این حملات دیپوی مهمات میدان هوایی نیراب را به ''طور کامل'' از بین برده است. علاوه بر آن، در این حمله چهار نظامی سوریه و ''سه جنگجوی خارجی مورد حمایت ایران" کشته شده اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا همچنین گزارش داده است که میزایل‌های اسراییل فابریکه‌های مربوط به نیروی هوایی سوریه را در ساحهٔ سفیره واقع در ولایت حلب هدف قرار داد که سبب ''خسارات مادی زیادی'' شده است. بر اساس این گزارش، این ساحه توسط جنگجویان طرفدار ایران استفاده می‌شد.

علاوه بر گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، رسانه‌های دولتی سوریه نیز گزارش داده اند که حملات میزایلی اسراییل میدان هوایی حلب را نیز منهدم کرده است.

اما مقامات تا حالا در مورد وسعت تخریب میدان هوایی حلب جزییات ارایه نکرده و مشخص نیست که فعالیت این میدان هوایی چه زمانی از سر گرفته خواهد شد.

سانا، خبرگزاری رسمی سوریه،‌ گفته است که حملات هوایی اسراییل حوالی ساعت ۱۱:۳۵ دوشنبه شب به وقت محل صورت گرفت و در پهلوی میدان هوایی بین المللی حلب، چندین ساحهٔ نزدیک میدان هوایی را هدف گرفت.

سانا همچنین گزارش داده است که در اثر این حملات، یک سرباز سوریه کشته و هفت نفر دیگر به شمول دو غیرنظامی زخمی شده اند.

حملات هوایی اسراییل در گذشته نیز میدان‌های هوایی حلب و دمشق را از فعالیت انداخته بود.

حکومت اسراییل به ندرت در مورد حملاتی که در سوریه انجام می‌دهد، تبصره می‌کند، اما بارها گفته است که به دشمن اصلی خود، ایران، اجازه نخواهد داد که ردپای خود را در این کشور جنگ‌زده گسترش دهد.

ملیشه‌های تحت حمایت ایران پس از آنکه در سال ۲۰۱۶ کمک‌های عمده را برای نیروهای حکومت سوریه به منظور بازپس گیری مناطق تحت کنترول شورشیان فراهم کردند، حضور پررنگی در حلب دارند.

XS
SM
MD
LG