لینک های دسترسی

Breaking News

اسراییل برای نخستین بار در مورد حمله بر قنسولگری ایران در سوریه تبصره کرد


دانیل هاگاری، سخنگوی اردوی اسراییل (تصویر از آرشیف صدای امریکا)
دانیل هاگاری، سخنگوی اردوی اسراییل (تصویر از آرشیف صدای امریکا)

پس از گذشت بیش از دو هفته، یک مقام ارشد اردوی اسراییل روز دوشنبه ۱۵ اپریل‌‌‌‌ (۲۷ حمل) برای نخستین بار در مورد حملۀ مرگبار بر قنسولگری ایران در سوریه تبصره کرد.

دانیل هاگاری، سخنگوی اردوی اسراییل، با اشاره به حمله بر قنسولگری ایران در دمشق، پایتخت سوریه،‌ گفت: ''افرادی بودند که در اعمال تروریستی بر ضد دولت اسراییل دخیل بودند. تا جاییکه که من می دانم، حتا یک دپلومات در آنجا [قنسولگری ایران در دمشق، پایتخت سوریه] حضور نداشت."

با اینحال، هاگاری مشخص نکرد که آیا کشورش این حمله انجام داده است یا نه، اما مقام‌های ایرانی گفته اند که حمله بر قنسولگری ایران در شهر دمشق، پایتخت سوریه، به تاریخ اول اپریل، کار اسراییل بوده است.

در این حمله کم از کم ۱۲ نفر به شمول هفت عضو سپاه پاسداران ایران از جمله دو جنرال- محمد رضا زاهدی و محمدهادی حاجی رحیمی- از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران کشته شدند.

در واکنش به حمله بر قونسلگری ایران در سوریه، ایران در یک اقدام بی سابقه شنبه شب گذشته صد‌ها راکت و طیارۀ بی‌سرنشین تهاجمی را بر اسراییل پرتاب کرد، اما به گفته مقامات اسراییل، ۹۹ درصد این راکت‌ها و طیاره‌های بی‌سرنشین قبل از رسیدن به هدف در هوا منهدم شدند.

پیتر لرنر، سخنگوی وزارت دفاع اسراییل،‌ روز یکشنبه گفت که ایران مجموعا با ۱۷۰ طیاره بی سرنشین، ۱۲۰ میزایل بالستیک و ۳۰ میزایل کروز بر اسراییل حمله کرد. او گفت اکثر این راکت‌ها و درون‌ها از خاک ایران و شماری هم توسط نیروهای نیابتی ایران از عراق و یمن به سمت اسراییل پرتاب شده است.

ایران گفته است که حملات روز شنبه در انتقامجویی از حملهٔ اسراییل بر قنسولگری این کشور در دمشق، پایتخت سوریه، انجام شد.

یک روز پس از این حملات، انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد، روز یکشنبه در جلسه شورای امنیت این سازمان از فرورفتن شرق میانه به منازعۀ عمیق‌تر هشدار داد و گفت که منطقه و جهان تحمل جنگ بیشتر را ندارد. او طرف‌های درگیر را به خویشتن‌داری ترغیب کرد.

بخشی از این گزارش از خبرگزاری فرانس پرس گرفته شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG