لینک های دسترسی

Breaking News

انفاذ آتش بس هفتاد ساعته بین اسرائیل و حماس


مستقر شدن نیرو های اسرائیلی در امتداد سرحد با غزه

اسرائیل می گوید که عساکر باقی مانده خود را از غزه خارج می سازد و آنها را در امتداد سرحد با غزه در حالت دفاعی قرار می دهد تا در صورت حمله مجدد حماس اقدام کنند. اسرائیل ادعا می کند که تمام سی و دو تونل را در باریکه غزه تخریب کرده که شورشیان حماس بر انتقال سلاح و حمله بر اسرائیل از آن استفاده می کردند.

به روز سه شنبه آتش بس بین اسرائیل و حماس در باریکه غزه نافذ گردید. قرار است این آتش بس، که پس از یک ماه نبرد بر قرار شد، برای حد اقل سه روز دوام کند.

آتش بس موقتی که به موافقه هردو جانب صورت گرفت، ساعت هشت صبح امروز آغاز گردید، که برای هفتاد و دو ساعت دوام خواهد کرد. انتظار می رود در این فرصت اسرائیل و حماس مذاکرات غیر مستقیم را در قاهره به منظور جلوگیری از خشونت های بیشتر سرحدی انجام دهند.

در همین حال بی جا شدگان غزه دوباره در حال برگشت به منازل شان استند. یکی از ساحه های که شدیدا تخریب گردیده است خان یونس است.

خان یونس یک ساحه زراعتی است که در چندین صد متری سرحد غزه با اسرائیل موقعیت دارد. بی جا شدگان این ساحه برای اولین بار بعد از آغاز عملیات اخیر اسرائیل بر باریکه غزه به خانه هایشان برگشتند.

احمد یکی از باشندگان این محل به جایی اشاره می کند که زمانی خانه سه منزله اش در آنجا قرار داشت ، اکنون هیچ چیزی وجود ندارد" اولین بار است که عمارت ما تخریب شده، نمی دانیم که چرا؟ هر باری که جنگ آغاز می گردد، اسرائیل منازل ما را تخریب می کند. مردم عادی در اینجا زیست می کنند که با شورشیان هیچ ارتباطی ندارند."

اسرائیل حملاتش را بر غزه، به منظور تخریب تونل ها و ساحات پرتاب راکت از جانب حماس، چهار هفته قبل آغاز کرد.

در جریان حملات اسرائیل حدود دو صد هزار باشنده غزه با خانواده های خود به جا های دیگر پناه بردند. حدود بیست و پنج هزار نفر در تاسیسات ملل متحد مثل مکاتب پناه بردند، و عده هم در خیمه های روی سرک مسکن گزین شدند.

بعضی ها امیدوار استند که پس از ختم جنگ به منازل خود برگردند.

ام عمر النجار، مالک یک مزرعه در ساحه سرحد بین اسرائیل و غزه می گوید منزلش کاملا تخریب شده و سامان و لوازم خانه اش سوخته است" ما بر می گردیم، دوباره منزل خود را آباد می کنیم. آنها قبلا هم اینجا را بمبارد کردند و ماَ دوباره آباد کردیم. هر باری که آنها تخریب کنند ما آباد می کنیم زیرا جای دیگر نداریم. هیچگاه اجازه نخواهیم داد که اسرائیل زمین های ما را غصب کند."

اما آیندۀ کسانی که منازل خود را از دست دادند معلوم نیست. پس از ختم جنگ فراهم کردن سرپناه برای آنها جز از تلاش های سراسری خواهد بود که در غزه ضرورت است.

XS
SM
MD
LG