لینک های دسترسی

Breaking News

سفر شش روزۀ نتنیاهو به هند و دیدارش با نریندرا مودی


بنیامین نتنیاهو، صدراعظم اسرائیل، در نخستین سفر رسمی اش به هند، امروز وارد دهلی جدید شد.

سفر آقای نتیاهو به هند، شش روز طول خواهد کشید و هدف آن، تقویت روابط دفاعی، تجارتی، و نیز گسترش همکاری در بخش انرژی و سایر ساحات، خوانده شده است.

از صدراعظم اسرائیل در میدان هوایی دهلی جدید، نریندرا مودی صدراعظم هند پذیرایی کرد. قرار است دو رهبر، فردا باز هم ملاقات داشته باشند. آقای نتیاهو همچنان با رئیس جمهور هند و سایر مقامات آن کشور دیدار خواهد کرد.

صدراعظم اسرائیل قبل از رهسپار شدن به هند، در مورد اهداف سفرش گفت: «ما روابط میان اسرائیل و این قدرت مهم جهانی را تقویت می بخشیم. این کار، به نفع علایق امنیتی، اقتصادی، تجارت، و صنعت سیاحت ما، و بسیاری بخش های دیگر ما است. برای اسرائیل، این یک موهبت بزرگی است.»

قابل یاد آوریست که ارزش داد و سِتد تجارتی میان هند و اسرائیل، در آغاز روابط دیپلوماتیک شان در سال ۱۹۹۲، به دوصد میلیون دالر میرسد، اما به تدریج افزایش یافت و در سال ۲۰۱۶، ارزش تجارت بین آنان، به بیش از چهار میلیارد دالر رسید.

گرامیداشت از مدافعین حیفا

پس از ورود بنیامین نتنیاهو به هند، او و نریندرا مودی در مراسم تعویض نام یک میدان شهر دهلی جدید اشتراک ورزیدند. میدان تین مورتی دهلی جدید، به یاد مبارزانی که در جنگ اول جهانی در برابر ترک ها جنگیدند و سلطۀ چهارصد سالۀ امپراتوری عثمانی را در حیفا پایان دادند، به نام چوک تین مورتی حیفا نام گذاری شد. حیفا، شهری در اسرائیل کنونی است.

نتیاهو، در حالی که همسرش و آقای مودی نیز او را همراهی می کرد، در چوک تین مورتی حیفا، در پای سه مجسمۀ سربازان، اکلیل گل گذاشت.

از زمانی که نریندرا مودی در سال ۲۰۱۴ به قدرت رسید، اسرائیل و هند، افزون بر روابط دیرینۀ نظامی شان، همکاری ها در زمینۀ تجارت را نیز گسترش داده اند. برای نخستین بار، تابستان گذشته، آقای مودی به مثابۀ یک صدراعظم برحال هند، به اسرائیل سفر کرد.

با وجود این نزدیکی روابط، پس از آن که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، بیت المقدس را به حیث پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، هند در رأی گیری مجمع عمومی ملل متحد، خلاف این تصمیم ترمپ رأی داد

XS
SM
MD
LG