لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار اردوغان به اسرائیل


فلسطینی ها مخالف نصب دروازه و کمره امنیتی را در نزدیکی امکان مقدس می باشند، اما اسرائیلی ها آنرا ضروری تلقی می کنند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز یکشنبه اقدامات امنیتی اسرائیل در منطقۀ بیت المقدس، محکوم کرد و هشدار داد که "جهان اسلام" در این مورد، خاموش باقی نخواند ماند.

آقای اردوغان این موضوع را قبل از سفرش به عربستان سعودی، کویت و قطر در شهر استانبول به خبرنگاران بیان کرد.

آقای اردوغان گفت که وضع محدودیت در مناطق مقدس موجب توهین و تحقیر مسلمانان شده و "هیچ کسی توقوع نکند که جهان اسلام در این مورد بی پاسخ" باقی خواهد ماند.

به دنبال تشنج ها میان اسرائیلیان و فلسطینیان در بیت المقدس، حکومت اسرائیل بر دروازه های ورودی اماکن موجود در ساحۀ حرم مقدس کمره های امنیتی را نصب کرد، ساحۀ که هر دو جانب آنرا مقدس میشمرد.

در واکنش به افزایش تنش های میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها، رجب طیب اردغان، رئیس جمهور ترکیه، گفت است فلسطینیان حق دارند از خود دفاع کنند.

آقای اردوغان گفت " هیچ گونه حمله بر زندگی، مال و حقوق آزادی دین را توجیه نمیکنیم. منحیث رئیس مجلس سازمان همکاری های اسلامی، میخواهم یک یکبار دیگر از حکومت اسرائیل بخواهم تا بر اساس قوانین بنیادی و ارزش های حقوق بشری عمل کند. میخواهم تاکید کنم که نباید اقداماتی روی دست گرفته شود که باعث تشدید تنش ها در منطقه گردد."

مقامات اسرائیلی میگویند که کمره های امنیتی، بدیلی است برای دروازه های الکترونیکی تلاشی که در دروازه های ورودی این ساحه نصب شده بود و باعث خشونت شده و تنش ها را در بیت المقدس تشدید کرد.

اسرائیل پس از آن هفتۀ گذشته در مورد نصب دروازه های تلاشی تصمیم گرفت که یک مرد مسلح عرب، از داخل ساحۀ مقدس گلوله باری کرده و دو منسوب پولیس اسرائیلی را از کشت.

یک مرد فلسطینی حین عبور از دستگاه فلزیاب
یک مرد فلسطینی حین عبور از دستگاه فلزیاب

مقامات اسرائیلی میگویند که برای جلوگیری از تکرار همچو رویداد ها، اتخاذ چنین تدابیر امنیتی، یک امر لازمی بود.

اما مسلمانان میگویند که اسرائیل در تلاش گسترش کنترول بر ساحۀ است که تحت ادارۀ مسلمانان قرار دارد و به همین ملحوظ دست به تظاهرات زدند.

یکی از فلسطینیان از مسدود شدن دروازه های الاقصا شکایت کرده گفت که اسرائیل میخواهد تسلط خود را بر فلسطینیان تحمیل کند و "از جملۀ ۱۰ دورازه، هشت آنرا مسدود میکنند. آنان فقط دو دروازه را باز نگهمیدارند، که در اطراف آن موانع ایجاد کرده اند."

مسجد الاقصا از امکان مقدس مسلمان به شمار می رود
مسجد الاقصا از امکان مقدس مسلمان به شمار می رود

در جریان درگیری های روز جمعه، سه فلسطینی کشته شد و پس از آن فلسطینی ها سه عضو یک خانوادۀ اسرائیلی را به ضرب چاقو کشتند.

جنرال یواف موردیچای، مسوول ادارۀ دفاعی اسرائیلی که مسایل مربوط به فلسطینیان را نظارت دارد، میگوید که برای کاهش تنش ها، اسرائیل آمادۀ گزینه های بدیل است.

او گفت که هدف اسرائیل فقط همین است که هیچ کسی نتواند به این ساحه با سلاح داخل شود و دست به حمله بزند.

با آنهم، شیخ محمد حسین، مفتی بیت المقدس، گفت که او میخواهد در ساحۀ حرم شریف همه تدابیر امنیتی حذف و وضعیت دوباره به حالت عادی برگردد.

مراکز اسلامی در بیت المقدس طی اعلامیۀ گفتند که نصب دروازه های الکترونیکی و تمامی اقدامات اشغال را محکوم میکنند.

اسرائیلییان و فلسطینیان تا حال چندین بار در رابطه به ساحات مقدس با هم درگیر شده اند.

نصب دروازه موجب مظاهرۀ فلسطینی شد
نصب دروازه موجب مظاهرۀ فلسطینی شد

در آخرین برخورد، چندین هزار فلسطینی روزجمعه در سواحل غربی رود اردن با نیروهای امنیتی اسرائیلی درگیری شدند که در نتیجۀ آن دها نفر زخمی شدند.

اردوی اسرائیل گفت که در جریان یک عملیات شب هنگام به شمول نه عضو گروه تندرو حماس، ۲۹ نفر را توقیف کرده است.

گروه حماس حمله بر اسرائیلیان توسط یک مرد فلسطینی را تمجید کرده، اما مسوولیت حمله را به عهده نگرفت.

XS
SM
MD
LG