لینک های دسترسی

Breaking News

نتنیاهو به رسمیت شناختن دولت فلسطینی به سطح بین المللی را رد کرد


بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل
بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل

بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل، شام پنجشنبه ۱۵ فبروری (۲۶ دلو) گفت که طرح به رسمیت شناختن یک دولت فلسطینی به سطح بین المللی را رد می‌کند.

او افزود که این ابتکار "پاداش بزرگی به تروریزم خواهد داد."

واشنگتن پوست در گزارشی از چندین دپلومات امریکایی و عرب نگاشته است که ایالات متحده، با چندین کشور عرب بر یک طرح همه جانبه برای صلح دراز مدت میان اسراییل و فلسطینی‌ها کار می‌کند.

این طرح شامل یک جدول زمانی ثابت برای ایجاد یک دولت فلسطینی است.

نتنیاهو در صفحهٔ ایکس‌اش نگاشته است: "اسراییل به گونهٔ‌ متداوم مخالف به رسمیت شناختن یک جانبهٔ یک دولت فلسطینی خواهد بود."

او گفته است که چنین اقدام از هر گونه توافق صلح در آینده جلوگیری خواهد کرد.

صدر اعظم اسراییل همچنان گفته است که هیچ گونه فشار بین المللی را در خصوص سازش دایمی با فلسطینی‌ها نمی‌پذیرد و توافق صلح بدون هر گونه پیش‌شرط از طریق مذاکرات مستقیم به دست آمده می‌تواند.

بر اساس گزارش واشنگتن پوست، این طرح با یک آتش‌بس آغاز می‌شود و انتظار می‌رود که برای شش هفته دوام داشته باشد. مقامات گفته اند امیدوار اند این توافق پیش از آغاز ماه رمضان (۱۰ مارچ) صورت گیرد.

رهایی گروگانان نیز در این توافق شامل خواهد بود.

این در حالی است که نظامیان اسراییلی روز پنجشنبه ۱۵ فبروری (۲۶ دلو) موجی از حملات تازه را بر جنوب غزه آغاز کردند، هرچند مخالفت گستردۀ بین‌المللی با انجام این حملات وجود دارد.

نیروهای اسراییلی که بعد از بیش از چهار ماه جنگ بخش‌های وسیعی از غزه را کاملاً تخریب کرده، اکثر باشندگان این ساحه را آواره کرده و مردم را تا مرز قحطی کشانده است، بر انجام "عملیات نیرومند" بر رفع تا دستیابی به "پیروزی کامل" تاکید کرده است.

این در حالی است که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، یک بار دیگر به صدر اعظم اسراییل در مورد حمله بر شهر رفح، بدون طرحی برای حفاظت از غیرنظامیان، هشدار داد.

گروه

XS
SM
MD
LG