لینک های دسترسی

Breaking News

نتنیاهو: ترمپ خطر معاملۀ هسته‌ای ایران را می‌داند


قرار است صدر اعظم اسرائیل تا چند روز دیگر به ایالات متحده بیاید

صدر اعظم اسرائیل گفته است که دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده خطر ناشی از معاملۀ هسته‌ای ایران را درک می‌کند.

بنیامین نتنیاهو گفته است که چند روز پیش در صحبت با دونالد ترمپ در مورد "تعهد ایران برای از میان برداشتن اسرائیل" صحبت کرده است.

توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهان در تابستان ۲۰۱۵ سبب لغو تحریم‌ها بر تهران شد و در بدل آن ایران به محدود کردن برخی فعالیت‌های هسته‌ای مکلف شد.

آقای نتنیاهو گفته است که این توافق ایران را از دست یافتن به قابلیت هسته‌ای باز نخواهد داشت، قابلیتی که اسرائیل آن را تهدیدی برای بقای خود تلقی می‌کند.

صدر اعظم اسرائیل روز پنجشنبه در مراسمی به مناسبت هلوکاست گفت که در مورد "ماهیت این توافق هسته‌ای و خطر ناشی از آن" با رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا صحبت کرده است.

رئیس جمهور ترمپ نیز در زمان مبارزات انتخاباتی خود توافق هسته‌ای ایران را "اشتباه تاریخی" و "معاملۀ فاجعه بار" توصیف کرده بود و تعهد کرده بود که آن را فسخ خواهد کرد.

پس از پیروزی دونالد ترمپ در انتخابات، رهبران ایران با دلهره و نگرانی از شعارهای انتخاباتی آقای ترمپ گفتند که این توافق میان چندین قدرت بوده و ایالات متحده به تنهایی قادر به لغو آن نیست.

قرار است صدر اعظم اسرائیل تا چند روز دیگر به ایالات متحده سفر کند. اسرائیل آرزو دارد که پس از هشت سال روابط پر فراز و نشیب با حکومت باراک اوباما رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، روابط نزدیک و گرمی با حکومت آقای ترمپ داشته باشد.

XS
SM
MD
LG