لینک های دسترسی

Breaking News

اسراییل از احتمال پیشرفت در مذاکرات برای آتش‌بس خبر داد


پس‌از مذاکراتی به میانجی‌گری امریکا، مصر و قطر در فرانسه، رهبران اسراییلی به آزادی گروگان‌ها از نزد حماس و آتش‌بس خوشبینی نشان داده و کابینهٔ جنگ اسراییل در نشستی پیشرفت تیم مذاکره کنندهٔ اسراییلی را که دوباره به کشورشان برگشته اند، مورد بررسی قرار داد.

یک هیات اسراییل به رهبری دیوید بارنیا، رییس ادارهٔ استخبارات اسراییل به پاریس سفر کرده بود تا در مورد آزادی گروگان و آتش‌بس در غزه با میانجیگران گفتگو کند.

مقامات و رسانه‌های محلی گفتند که کابینه اسراییل پس از بررسی پیشنهادات با اعزام مذاکره کنندگان به قطر برای ادامه گفتگوها با هدف تضمین آتش بس در جنگ علیه حماس و بازگرداندن گروگان های اسیر شده در غزه موافقت کرد.

تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسراییل روز شنبه ۲۴ فبروری (پنجم حوت) گفت که کابینه جنگ اسراییل در اواخر روز شنبه برای شنیدن پیشنهادات جدید با هیات مذاکره کننده تشکیل جلسه خواهد داد.

هانگبی در مصاحبه‌ای بدون اشاره به جزییات بیشتر به تلویزیون ان-۱۲ نیوز گفت: "احتمالاً جا برای حرکت به سمت توافق وجود دارد."

او گفت که برنامه ریزی جلسه توجیهی "نشان می دهد که هیات (اسراییلی) دست خالی برنگشته است. با توجه به لحنی که در ساعات اخیر شنیده ام، پیشرفت ممکن خواهد بود".

بنیامین نتنیاهو، صدراعظم اسراییل نیز گفت که در نشست روز شنبه درباره "گام های بعدی در مذاکرات" بحث و گفتگو خواهد شد.

تاکنون هیچ اظهارنظری فوری از سوی مقامات قطری، مصری یا امریکایی نشر نشده است.

مانند آتش‌بس یک هفته‌ای قبلی در ماه نومبر که منجر به آزادی بیش از ۱۰۰ گروگان شد، مصر، قطر و ایالات متحده تلاش‌ها را برای حصول توافق پیش می‌برند.

نتنیاهو روز جمعه گفته بود: "تصمیم برای اعزام هیاتی به مذاکرات در پاریس برای این گرفته شد که فرصتی برای مذاکره با هدف آزادی گروگان‌ها فراهم شود."

پس از دیدار برت مک‌گرک، مشاور ارشد جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده از اسراییل، کابینه جنگ اسراییل با اعزام تیم مذاکره کننده به پاریس موافقت کرده بود.

جنگ در غزه پس از آن آغاز شد که تندروان حماس به تاریخ هفتم اکتوبر بر اسراییل حمله کردند و به گفتهٔ مقامات اسراییلی ۱۱۴۰ نفر را کشتند که بیشتر آن غیرنظامیان بودند. مقامات اسراییلی همچنان مدعی اند که جنگجویان حماس در جریان حمله بر اسراییل کم و بیش ۲۴۰ نفر را گروگان گرفته اند که بیشتر از نصف آنان هنوز هم در بند حماس به سر می‌برند.

مقامات صحی غزه که تحت کنترول گروه حماس اند، گفته اند که در جریان حملات اسراییلی تا اکنون حدود ۳۰ هزار نفر در غزه کشته شده اند که اکثریت شان زنان و کودکان بوده اند.

گروه

XS
SM
MD
LG