لینک های دسترسی

Breaking News

اسراییل: کشورهای عرب باید تحت حمایت امریکا علیه ایران آمادگی نظامی بگیرند 


وزیر دفاع اسراییل می‌گوید که این کشور و آن عده از کشورهای عرب که در مورد ایران نگرانی مشترک دارند باید تحت حمایت ایالات متحدۀ امریکا، در برابر ایران دست به ایجاد قابلیت‌های نظامی بزنند.

این در حالی است که قرار است جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده در ماه جولای از اسراییل، عربستان سعودی و سرزمین‌های فلسطینی دیدار کند.

گمان می‌رود که برنامهٔ هسته‌ای ایران و مذاکرات بین المللی برای احیای توافقنامهٔ هسته‌ای این کشور در اجندای سفر آقای بایدن شامل باشد.

بنی گنتز، وزیر دفاع اسراییل در جریان یک سخنگرانی به روابط امنیتی اسراییل با کشورهای خلیج عرب گفت که تلاش‌هایی برای ایجاد چنین همکاری وجود داشته است.

آقای گنتز افزود: "در مقابله با جنگ طلبی ایران ... تنها به همکاری نه بلکه به ایجاد نیروی منطقوی به رهبری امریکا نیاز است؛ آنچه که می‌تواند جوانب ذیدخل را تقویت بخشد."

اسراییل برای همکاری نظامی با شرکای جدیدش در خلیج تمایل نشان داده است.

در ماه سپتمبر سال ۲۰۲۰ میلادی، امارات متحدهٔ عرب و بحرین در قصر سفید "توافقات ابراهیم" با اسراییل را امضا کردند، سپس سودان و مراکش در چارچوب این سند به ابتکار دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحدۀ امریکا، روابط خود را با اسراییل عادی کردند.

عربستان سعودی نیز برای پیوستن با این توافق تمایل نشان داد اما گفت که فقط در صورتی روابط‌اش را با اسراییل عادی خواهد ساخت که این کشور با فلسطینی‌ها صلح کند.

ترکیه نیز گفته است که می‌خواهد با اسراییل روابط بهتر داشته باشد، اما سیاست این کشور در قبال فلسطینی‌ها را برای انقره غیرقابل پذیرش عنوان کرده است.

XS
SM
MD
LG