لینک های دسترسی

Breaking News

جک مک‌کین: افغانستان زیر سلطه طالبان با آینده تیره و تار مواجه است


جک مک‌کین، پسر ارشد جان مک‌کین، سناتور فقید ایالات متحده، برای مدت یک سال به حیث پیلوت هلیکوپتر در افغانستان خدمت کرده است
جک مک‌کین، پسر ارشد جان مک‌کین، سناتور فقید ایالات متحده، برای مدت یک سال به حیث پیلوت هلیکوپتر در افغانستان خدمت کرده است

جک مک‌کین، پسر ارشد جان مک‌کین، سناتور فقید امریکایی، می‌گوید که افغانستان زیر سلطۀ طالبان با آیندۀ مکدر مواجه است، زیرا این گروه در کنار اعمال سایر محدودیت‌ها، نیمی از جمعیت آن کشور-زنان و دختران- را از حق کار و آموزش محروم کرده است.

مک‌کین که برای کم و بیش یک‌سال در افغانستان منحیث پیلوت هلیکوپتر ایفای وظیفه کرد، طرز تفکری را رد می‌کند که گویا ''تنزیل دادن زنان به موقعیت شهروند درجه دوم با فرهنگ افغانستان همسو است.'' او در عوض استدلال می‌کند که محروم کردن زنان و دختران در افغانستان به ''ایدیولوژی طالبان'' نسبت دارد.

مک‌کین در مصاحبۀ اختصاصی با صدای امریکا گفت که پالیسی سرکوب زنان توسط طالبان در نهایت موجب شکل‌گیری مقاومت در برابر این گروه خواهد شد، اقدامی که به گفتۀ وی، آینده‌ افغانستان را با خطر مواجه خواهد کرد. او افزود که مقاومت در برابر ظلم و تعدی در افغانستان در دوران حکومت‌های قبلی از جمله حکمرانی دور نخست طالبان در آن کشور همواره تجربه شده است‌.

مخالفان سیاسی و نظامی طالبان همواره ادعا می‌کنند که این گروه حکومت ''تک گروهی و تک قومی'' را ایجاد کرده و به ارزش‌های دموکراسی از جمله آزادی بیان، موجودیت احزاب مخالف و کثرت‌گرایی بی‌ باور است.

اما طالبان ادعا می‌کنند که حکومت آنان همه شمول است و نحوه حکومتداری آنان بر اساس اصول اسلام و فرهنگ افغانستان استوار می‌باشد.

انحلال نیروهای هوایی افغانستان

مک‌کین که در جریان روند خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان به شماری از پیلوت‌های افغان کمک کرد تا در امریکا مسکن گزین شوند، گفت که با سقوط نظام جمهوریت در کنار سایر نهاد‌ها، نیرو‌های هوایی افغانستان نیز منحل شد.

او می‌گوید که بازسازی نیروهای هوایی افغانستان کار دشوار و زمان‌گیر است، اما به گفتۀ وی نایل شدن به چنین هدفی، در گام نخست ''مستلزم انحلال رژیم طالبان در افغانستان است.''

به گفتهٔ مک‌کین، تا زمانی که رژیم طالبان در قدرت باقی بماند، آنان با تعزیرات بین‌المللی مواجه خواهند بود و نیروهای هوایی کنونی افغانستان همواره با کمبود پرزه‌جات ضروری رو به رو خواهند بود.

با اینحال، او می‌گوید که اگر شرایط برای افغان‌ها مساعد شود، آنان مایل اند دوباره به کشور شان برگردند و سهم شان را در پیشرفت سرزمین شان ادا کنند.

اسکان مجدد افغان‌ها به امریکا

در جریان روند تخلیه نظامی از افغانستان که به تاریخ ۳۱ اگست ۲۰۲۱ پایان یافت، حکومت ایالات متحده کم و بیش ۸۰ هزار شهروند افغان را به ایالات متحده انتقال داد و در دو نیم سال گذشته نیزده‌ها هزار شهروند دیگر افغان به ویژه افراد واجد شرایط دریافت ویزۀ ویژۀ مهاجرت از افغانستان و کشورهای سوم به ایالات متحده منتقل شده اند.

پس از آن، ده‌ها قانونگذار دموکرات و جمهوریخواه در کانگرس ایالات متحده، آشکارا از طرح اسکان مجدد افغان‌های تازه وارد یا (Afghan Adjustment Act) به امریکا حمایت کرده اند، اما شماری از قانونگذاران ابراز نگرانی کرده و گفته اند که این افراد در جریان روند تخلیه توام با هرج و مرج وارد امریکا شده اند و بررسی سابقهٔ امنیتی آنان به صورت ضعیف انجام شده است.

با اینحال،‌ کانگرس ایالات متحده تا حالا طرح اسکان مجدد افغان‌های تازه وارد به ایالات متحده را تصویب نکرده است، طرحی که شرایط را برای آنان مساعد خواهد کرد تا اقامت دایمی این کشور را به دست بیاورند و در نهایت شهروندی امریکا را کسب کنند.

حکومت ایالات متحده چندین بار طرح اسکان مجدد افغان‌های تازه وارد به امریکا را پیشنهاد کرده و از هر دو حزب-دموکرات و جمهوریخواه- خواسته است تا شرایط را برای اقامت دایمی این افغان‌ها سهل سازند.

مک‌کین می‌گوید که از تصویب نشدن طرح اسکان مجدد افغان‌‌ها، ''عمیقاً ناامید'' است. او افزودکه اقدام نکردن کانگرس امریکا در این راستا "به معنی نداشتن عزم و اراده برای انجام کار درست" است. او گفت که هر دو حزب-جمهوریخواه و دموکرات‌- در این عرصه ناکام بوده اند و همکاران افغان را که نیروهای امریکایی را در جریان دو دهه‌ جنگ حمایت کردند، به حال خود شان رها کرده اند.

تقصیر شکست

پس از آنکه نظام جمهوریت تحت حمایت غرب به ویژه ایالات متحده در اگست ۲۰۲۱ سقوط کرد و طالبان بار دیگر بر افغانستان مسلط شدند، شماری از مقامات امریکایی نیروهای امنیتی افغانستان را مقصر دانسته اند. آنان استدلال می‌کنند که نیرو‌های افغانستان با آنکه در مقایسه با طالبان از لحاظ کمیت بیشتر و از لحاظ تسلیحاتی مجهز‌تر بودند، ترجیح دادند تا از جنگ دست بردارند.

اما مک‌کین با این طرز فکر مخالف است. او می‌گوید که نیروهای افغانستان نه، بلکه امریکا در افغانستان با شکست مواجه شد، زیرا به گفتۀ وی ایالات متحده نیروهای افغان را با نسخه اردوی امریکا توام با کاغذ‌پرانی تجهیز کرد و نقاط قوت فرهنگی آنان را نادیده گرفت. او می‌گوید که ایالات متحده تلاش کرد تا مشکل افغانستان را با نسخهٔ امریکایی حل کند، اقدامی که در نهایت با شکست مواجه شد.

مک‌کین به صدای امریکا گفت که نیروهای امنیتی افغانستان با دادن بیش از ۵۰ هزار کشته برای کشور شان مبارزه کردند، اما در جریان روند خروج، آنان با کمبود تجهیزات از جمله مرمی و تیل مواجه بودند. او می‌گوید که باید اعتراف کرد که قطع کمک‌ها برای نیروهای افغانستان، شکست آن کشور را در مقابل طالبان ''تضمین'' کرد.

حمایت از مقاومت در برابر طالبان

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، شماری از مقامات حکومت پیشین آن‌ کشور به مبارزه مسلحانه بر ضد طالبان آغاز کردند، از جمله ''جبهه مقاومت ملی افغانستان'' به رهبری احمد مسعود. اما با گذشت نزدیک به ۳۰ ماه از تسلط مجدد طالبان بر افغانستان، تا حالا هیچ جبهۀ منظم بر ضد طالبان ایجاد نشده است.

با اینحال، مک‌‌کین می‌گوید که از اهداف جبهه مقاومت ملی حمایت می‌کند، زیرا به گفتهٔ او، این جبهه از ایجاد دولت دموکراتیک و برابری طلب حمایت می‌کند، دولتی که در آن زنان به آموزش و کار دسترسی خواهند داشت.

به گفتهٔ او، اعضای این جبهه برگشت به جنگ سالاری و اعمال سرکوبگرانه طالبان را رد می‌کند.

مک‌کین می‌گوید که ایالات متحده و ملل متحد نباید حکومت طالبان را به رسمیت بشناسد، زیرا چنین اقدام به معنی تایید یک رژیم غیر قانونی است.

او به این باور است که مقاومت در عرصه‌‌های مختلف-مدنی، سیاسی و نظامی- در نهایت افغانستان را از کنترول طالبان آزاد خواهد کرد.

گروه

XS
SM
MD
LG