لینک های دسترسی

Breaking News

جمعیت اعتراض دارد اما حکومت ائتلافی را ترک نمی کند


رهبران حزب جمعیت اسلامی پس از گفت و شنودهای فوری در باره برکناری عطا محمد نور از مقام ولایت بلخ، شام سه شنبه با نشر خبرنامهء یکبار دیگر اعتراض شانرا بیان داشتند.

جمعیت اسلامی از پیامدهای ناگوار برکناری آقای نور به ریاست جمهوری هشدار داده گفته است که "ارگ به‌جای تفاهم و حل معقول مسأله، راه تخاصم و ماجراجویی عقده مندانه را در پیش گرفت که جمعیت اسلامی چنین سیاستی را غیرقابل قبول دانسته و مسوول عواقب و پی‌‌آمد‌های ناگوار آن ریاست جمهوری را می‌داند."

رهبران جمعیت اسلامی که خود را شریک مساوی در حکومت وحدت ملی افغانستان می دانند اما از ترک ائتلاف با حکومت چیزی بیان نداشته اند. رئیس جمعیت اسلامی،‌ صلاح الدین ربانی، همزمان سرپرست وزارت خارجه است و شماری از اعضای این حزب متصدی مقام های دیگر حکومتی اند.

موافقتنامه تشکیل حکومت وحدت ملی در سال ۲۰۱۴ میان محمد اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله امضا شد. آقای عبدالله که رئیس اجرایی حکومت است با برکناری عطامحمد نور مخالفت نورزیده است.

ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد که استعفای عطا محمد نور، والی پیشین بلخ را پذیرفته و انجنیر محمد داوود را به جای وی به صفت والی جدید بلخ گماشته شده است.

این در حالیست که عطا محمد نور خود را والی برحال بلخ دانسته و مدعی است که استعفانامۀ وی که ماه ها پیش و در زمان مذاکرات با ارگ پیشکش شده بود، اکنون "منتفی" است.

XS
SM
MD
LG