لینک های دسترسی

Breaking News

سفارت جاپان در کابل به قطر منتقل می‌شود


وزیر خارجۀ جاپان گفته است که سفارت آن کشور در کابل که موقتاً به ترکیه منتقل شده بود، قرار است به قطر نقل مکان کند؛ جاییکه طالبان در آن دفتر سیاسی دارند.

توشیمیتسو موتیگی، وزیر خارجۀ جاپان روز سه شنبه ۳۱ اگست (نهم سنبله) به خبرنگاران گفت که پس از تماس‌ها با رهبران منطقه به این نتیجه رسید که دوحه، از اهمیت فزایندۀ سیاسی برخوردار خواهد بود.

قطر که از نزدیک به یک دهه به اینسو یگانه آدرس تماس با طالبان بوده است، نقش اساسی را در مذاکرات میان امریکا و طالبان بازی کرد و توافقنامۀ امریکا-طالبان به تاریخ ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ در دوحه امضا شد.

همچنین چندین دور مذاکرات میان طالبان و هیات جمهوری اسلامی افغانستان در زمان حکومت به رهبری محمد اشرف غنی، در قطر برگزار شد.

کارمندان سفارت جاپان در کابل از نخستین کسانی بودند که در آغاز عملیات انتقال نظامی از افغانستان به بیرون منتقل شدند. اکثر شهروندان و دپلوماتان جاپانی مقیم کابل توسط پروازهای نظامی بریتانیا از کابل به خارج از افغانستان انتقال داده شدند.

اما حکومت جاپان هفتۀ گذشته پس از آن یک طیارۀ نظامی خود آن کشور را برای سهمگیری در عملیات انتقال نظامی به کابل اعزام کرد که هرج و مرج و ازدحام شدید در بیرون میدان هوایی کابل روند تخلیه را با دشواری مواجه کرد.

طیارۀ نظامی جاپان به روزهای پنجشنبه و جمعۀ گذشته تنها یک شهروند جاپان و ۱۴ شهروند افغانستان را به درخواست قوای نظامی ایالات متحده، از میدان هوایی کابل به پاکستان انتقال داد.

حکومت جاپان گفته است که انتقال سایر شهروندان جاپان مقیم افغانستان و افغان‌هایی که با سفارت جاپان و سازمان‌های امدادرسان جاپانی در افغانستان کار کرده اند، یکی از اولولیت‌های آن کشور است.

XS
SM
MD
LG