لینک های دسترسی

Breaking News

صدر اعظم جاپان ترمپ را برای جایزۀ صلح نوبل نامزد کرده بود


صدر اعظم جاپان در پاییز سال گذشته دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا را برای دریافت جایزۀ صلح نوبل ۲۰۱۸ نامزد کرده بود.

روزنامۀ اساهی جاپان روز یک شنبه (‍۱۸ فبروری) گزارش داد که شینزو آبه، صدر اعظم جاپان بنا به تقاضای حکومت ایالات متحده، آقای ترمپ را نامزد دریافت این جایزه کرده است.

پیش از این، آقای ترمپ نیز گفته بود که صدر اعظم جاپان او را به خاطر گشودن باب گفتگو با کوریای شمالی و کاهش تنش در جزیرۀ کوریا مستحق دریافت جایزۀ نوبل دانسته بود.

رئیس جمهور ترمپ جمعه (۱۵ فبروری) در یک کنفرانس خبری در قصر سفید گفت که "مقبولترین نسخۀ" مکتوب پنج صفحه‌ای نامزدی اش برای جایزۀ نوبل به وی رسیده است.

روزنامۀ اساهی جاپان نیز گزارش داده است که تقاضای حکومت امریکا از جاپان مبنی بر نامزد کردن رئیس جمهور امریکا برای دریافت جایزۀ صلح نوبل، پس از ملاقات آقای ترمپ با کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی در جون سال گذشته صورت گرفته است.

مقام های وزارت خارجۀ جاپان از ارایۀ جزئیات به خبرگزاری رویترز در این مورد خودداری کرده و قصر سفید نیز تا کنون واکنشی نشان نداده است.

بنیاد جوایز نوبل در وبسایت خود نوشته است که هرکسی می‎تواند شخص دیگری را که با معیار نامزد شدن برای دریافت جایزۀ صلح نوبل برابر باشد، معرفی کند.

بر اساس مقررات این نهاد، نام و معلومات نامزدانی که برندۀ جایزه نمی شوند تا مدت ۵۰ سال افشا نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG