لینک های دسترسی

Breaking News

اهالی: ولسوالی جوند در بادغیس با تهدید سقوط مواجه است


ولسوالی جوند در ١٦٥کیلومتری شهر قلعۀ نو مرکز این ولایت و همجوار با ولایت‌های غور، فاریاب و هرات موقعیت دارد

باشندگان ولسوالی جوند ولایت بادغیس با ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی این ولسوالی م‌گویند در صورت بی توجهی دولت این ولسوالی مجدداً بدست طالبان سقوط خواهد کرد.

باشندگان ولسوالی جوند از حکومت افغانستان میخواهند تا با راه اندازی یک عملیات نظامی،راۀ ارتباطی این ولسوالی با مرکز ولایت بادغیس را که از پانزده سال به این سو در کنترول طالبان است نیز پاکسازی نمایند.

ولسوالی جوند ولایت بادغیس در ١٦٥کیلومتری شهر قلعۀ نو مرکز این ولایت و همجوار با ولایت‌های غور، فاریاب و هرات موقعیت دارد.

باشندگان جوند میگویند، به دلیل ضعف نیروهای امنیتی، طالبان عملاً در قریه های این ولسوالی مردم را جلب و جذب و به جهاد در برابر حکومت تشویق می ‌کنند.

خداداد یکتن از باشنده این ولسوالی میگوید "وضعیت امنیتی تنها در داخل بازار است و مردم را میزنند ،میکشند ، چپاول میکنند و ما هیچ دولتی در اینجا نمیبینیم."

نورالدین باشندۀ دیگری ولسوالی جوند میگوید " ولسوالی نا امن است و مردم دولتی از این راه اصلاً رفت و امد کرده نمیتوانند ، مردم ملکی هم که گاهی رفت و امد میکنند با مزاحمت روبرو میشوند ، نیروهای دولتی هم قدرت زیادی ندارند که راه را امنیت کنند."

اهالی جوند: تنها بازار ولسوالی باامن است
اهالی جوند: تنها بازار ولسوالی باامن است

محمد هاشم عثمانی، ولسوال جوند نیز با تایید گفته‌های مردم میگوید، حضور شیخ کریم والی نام نهاد طالبان در بادغیس با معاونش آنهم در سه کیلومتری این ولسوالی باعث تشدید ناامنی‌ها شده است.

آقای عثمانی می‌افزاید، با اینکه بارها موضوع را با مقام‌های مرکزی در میان گذاشته؛ اما تا به حال هیچ اقدامی در راستای از بین‌ بردن طالبان روی دست گرفته نشده است.

اما خالد صافی، مشاور ارشد والی بادغیس، برای رسیدگی به وضعیت ناامن ولسوالی جوند، از تلاش ها برای ایجاد یک قطعۀ ۴٠٠ نفری پولیس محلی خبر داده است.

آقای صافی میگوید "چندین بار به این رابطه درخواست ایجاد پولیس محلی کردیم تا ما بتوانیم با استخدام پولیس محلی از ساحه که در مسیر راه مواصلاتی قرار دارند ، امنیت قریه جات را تامین کنیم و همین راه مواصلاتی را که از ١٥ سال به این سو مسیرش مسدود است باز کنیم ولی عدم تشکیل پولیس محلی تا امروز یگانه چالش برای ما بوده است."

گفته هایی وجود دارد که برادر و پدر ولسوال جوند نیز با افراد طالبان یکجا شده و در ناامنی‌ها دست دارند.اما هاشم عثمانی، ولسوال جوند، این گفته‌ها را رد میکند.

دو سال پیش ولسوالی جوند برای مدت یک هفته تحت ادارۀ گروۀ طالبان قرار گرفت، اما پس از یک عملیات مشترک نیروهای افغان، این ولسوالی دوباره به تصرف حکومت در آمد.

XS
SM
MD
LG