لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی وکلای جوزجان از بیجاشدن ده هزار خانواده در پی ناامنی های اخیر


عکس آرشیف

اعضای شورای ولایتی جوزجان می‌گویند که در جریان یک هفته درگیری بین داعشیان و طالبان در بخش های از این ولایت حدودا ۱۰۰۰۰ خانواده از خانه های‌شان بی‌جا شده اند.

حلیمه صدف یک عضو شورای ولایتی جوزجان گفت این خانواده‌ها از ولسوالی های قوش‌تپه و درزآب جوزجان اند که به اثر شدت جنگ بیجا شده اند.

خانم صدف گفت "مدت یک هفته ۱۰۰۰۰ خانواده از قسمت های ولسوالی قوش‌تپه و قریه جات چقمه‌چقور و آق‌سای کومرلی خانه هایشان را ترک کرده اند و اکثریت خانه ها در نزدیک قوش تپه و درزآب در داده شده و کوه ها و دره ها فرار کرده و به قریه‌جات همجوار فرار کرده اند."

به باور اعضای شورای ولایتی جوزجان، گروه های داعش و طالبان مردم را به گروگان گرفته اند.

حفیظ الله ندرت، یک عضو دیگر شورای ولایت جوزجان گفت که گروه های هراس افگن مردمی را که از جنگ به ستوه آمده نمی‌گذارند که از این ساحه جنگی به مرکز شهر بیایند. اما تاهنوز گروه های طالبان و داعشیان درباره گروگان گیری مردم دراین ولسوالی های ابراز نظر نکرده اند.

آقای ندرت گفت "نه طالب و نه داعش نمی گذارند که مردم امن باشد ازخانه هایشان بیرون باشند، متاسفانه از طرف طالب و داعش اجازه داده نشده، مردم به یک حالت بسیار بدی زندگی شان را تیر می کنند."

مشکلات بیجاشدگان

با این‌حال گفته شده است که خانواده‌های بی‌جاشده از ولسوالی های قوش‌تپه و درزآب جوزجان در بخش های دیگر از این ولسوالی زندگی توام با مشکلات را دارند.

مقام های محلی در ولایت جوزجان گفته اند که آنها برنامه هایی را برای سرکوب هراس‌ا‌فگنان نیز روی دست دارند و تلاش می‌شود تا مردم از شر این گروه ها رهایی یابند.

محمدرضاغفوری، سخنگوی والی جوزجان گفت "اداره محلی و نیرو های امنیتی در جوزجان همچنان برنامه های دارند تا هراس افگنان در این ولسوالی های سرکوب شوند و به مردم اطمینان می دهیم که تلاش می شود تا به برای مردم اسیب نرسد."

با این حال اداره های مهاجرین و مبارزه با حوادث طبیعی در جوزجان می‌گویند که حدود ۴۰۰۰ خانواده از اثر نا امنی های درمرکز این ولایت بیجاشده اند که برای ۲۴۰۰ خانواده کمک های زمستانی و عاجل صورت گرفته است.

سیدمحمدسادات رئیس اداره مبارزه با حوادث طبیعی درجوزجان گفت "بیشتراز ۴۰۰۰ خانواده است که در طی شش ماه اخیر بیجا شده اند که برای آنها کمک شده و به تازگی برای ۲۰۰۰ فامیل به مرکز جوزجان امده اند و برای ۲۰۰۰ فامیل مواد زمستانی توزیع جریان دارد که شامل مواد غذایی و غیر غذایی و پول نقد می باشد."

شورای ولایتی جوزجان هشدارمی‌دهد درصورتی که مقام های بلندپایه دولت برای سرکوب دهشت‌افگنان و راه اندازی عملیات در این ولسوالی های اقدام نکنند مردم هر روز در درگیری داعشیان و طالبان قربانی خواهند شد.

XS
SM
MD
LG