لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش های کوریای شمالی و چین در برابر تصمیم ترمپ


واکنش ها در برابر تصمیم اخیر دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به حیث پایتخت اسرائیل، هنوز هم ادامه دارد. در تازه ترین مورد، حکومت های چین و کوریای شمالی این تصمیم رئیس جمهور ایالات متحده را خلاف اصول بین المللی خوانده و از پیامدهای ناگوار آن در شرق میانه هشدار داده اند.

حکومت چین گفته است که بیجنگ همیشه در حمایت از فلسطینی ها به خاطر بدست آوردن حقوق مشروع شان بوده و از یک دولت آزاد فلسطینی که شرق بیت المقدس پایتخت آن، و مرز های آن مطابق نقشۀ پیش از سال ۱۹۶۷ باشد، حمایت میکند.

وانگ یی، وزیر خارجۀ چین گفته است که رسیدگی به موضوع بیت المقدس باید بر اساس فیصله نامه های ملل متحد صورت گیرد. او گفت: "حیثیت بیت المقدس باید با درنظرداشت فیصله نامه های ملل متحد، از طریق مذاکرات مشخص ساخته شود. دو دولت جداگانه راۀ حلیست که میتواند به موضوع فلسطینی ها اساساً رسیدگی کند."

از جانب دیگر، کوریای شمالی نیز امروز تصمیم دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس منحیث پایتخت اسرائیل، خلاف اصول بین المللی خواند و از پیامدهای ناگوار آن هشدار داد.

تلویزیون دولتی کوریای شمالی، این اقدام رئیس جمهور ترمپ را "تصمیم خطرناک و خودسرانه" خوانده و بیان داشت که امریکا "مسئول بی ثباتی" در شرق میانه خواهد بود.

در پاکستان، امروز شماری از زنان در شهر کراچی، دست به مظاهره زده و شعار های " بیت المقدس همیشه اسلامی خواهد بود" را حمل کردند.

از جانب دیگر، حزب جماعت اسلامی پاکستان، خواستار تحریم تمامی محصولات امریکایی و مسدود شدن سفارت خانه های امریکا در کشور های اسلامی شد.

تصمیم اخیر رئیس جمهور ایالات متحده، روز گذشته نیز واکنش های تند باشندگان مصر، لیبیا، سوریه، عراق، لبنان، یمن، افغانستان، مالیزیا، اندونیزیا، پاکستان، ترکیه و ایران را برانگیخته بود.

از سوی هم بر اساس گزارش ها، گروۀ حماس دیروز در واکنش به تصمیم رئیس جمهور ایالات متحده، تعداد از شهرهای اسرائیل را مورد حملات راکتی قرار داد. نیروی هوایی اسرائیل گفته است که در واکنش به این اقدام حماس، بر تعداد از تاسیسات این گروه حملات هوایی انجام داده است. حماس گفته است که در نتیجۀ حملات اسرائیل حد اقل دو عضو آن گروه کشته شده است.

رئیس جمهور دونالد ترمپ به روز چهارشنبه اعلام کرد که ادارۀ تحت رهبری وی، بیت المقدس را به حیث پایتخت اسرائیل میشناسد و گفت که سفارت امریکا نیز از تل ابیب به بیت المقدس انتقال خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG