لینک های دسترسی

Breaking News

موران: حکومت افغانستان طوریکه تصور می‌شد کارگر نیست


مورن: نارضایتی های زیادی بین کانگرس امریکا و پاکستان وجود دارد اما افغانستان گزینۀ جز کار مشترک با دولت و اردوی پاکستان ندارد.

اگر قرارباشد ایالات متحده از بین افغانستان و پاکستان یکی را انتخاب کند، آن افغانستان خواهد بود.

جیم موران، سابق عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده با ذکر این مطلب، افغانستان را متحد خوب ایالات متحده قلمداد می کند اما تاکید می کند که حکومت وحدت ملی، آنچنانیکه تصور می شد "کارگر نیافتاده است."

آقای موران در مصاحبه با نجیبه خلیل خبرنگار تلویزیون آشنای صدای امریکا گفت" تصور من این بود که این توافق کارگر بیافتد و هر دو نفر در یک مشارکت قدرت، تحت نام حکومت وحدت ملی قرار گیرند. اما طوری معلوم نمی شود که این شیوه کارا باشد و مردم افغانستان از حکومت وحدت ملی بسیار ناراضی اند."

این عضو ارشد پیشین کانگرس امریکا علاوه کرد که کانگرس ایالات متحده علایق زیادی در افغانستان دارد و محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله هر دو حمایت ایالات متحده را با خود دارند.

آقای موران که خود یک دموکرات است، علاوه کرد که واشنگتن نمی خواهد از هیچکدام آنان طرفداری کند اما در جایگاهی که امروز قرار دارند به خاطر حمایت امریکا است.

کارمندان و نزدیکان مفسد مقامات حکومتی

ولی با تاکید بر موجودیت فساد اداری در افغانستان، این نمایندۀ پیشین مجلس نمایندگان می گوید که کانگرس هیچگاهی از کارکرد ها و اقدامات حکومت وحدت ملی در راستای مبارزه با فساد اداری راضی نیست.

این عضو پیشین کانگرس امریکا به این باور است که رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله رئیس اجراییۀ افغانستان "هر دو تلاش دارند فساد را در آن کشور محو و نابود سازند اما افرادیکه برایشان و تحت ادارۀ شان کار می کنند مفسد اند."

جیم موران از رهبران حکومت فعلی افغانستان می خواهد تا "افراد مفسد شامل در حکومت را شناسایی کرده و اگر از دوستان و یا اقارب نزدیک شان هم اند، از وظایف شان برطرف سازند."

اما ارگ و ریاست اجراییه، باوجودیکه موجویت فساد را در افغانستان پذیرفتند؛ آن پدیده را میراث به جا مانده از حکومت قبلی افغانستان عنوان کرده، محو آن را "زمانگیر" خوانده است.

وضاحت در روابط با پاکستان

یکی از اقدامات حکومت وحدت ملی که در چهارده سال زمامداری حامد کرزی به چشم نخورد، موقف گیری واضح افغانستان در قبال سیاست های پاکستان در قبال آن کشور بود.

رئیس جمهور غنی، به وضاحت گفت که میان دو کشور همسایه "یک جنگ اعلام ناشده جریان دارد."

اوایل ماه جولای زلمی خلیلزاد، سفیر پیشین ایالات متحده در کابل و عراق نیز در مجلس استماعیۀ کانگرس گفت" اسلام آباد هنوز هم در خفا از جنگجویان طالبان و شبکه حقانی که منبع اصلی جنگ در افغانستان میباشند، حمایت می کند."

آقای خلیلزاد، حمایت پاکستان را از آن دو گروه، یک عامل عمده در بقا و موفقیت این گروه ها در جنگ علیه نیرو های امریکایی می داند.

شماری از قانون گذاران و گواهی دهننده گان در مجلس استماعیه کانگرس امریکا در واشنگتن نیز تقاضا داشتند که مساعدت های مالی امریکا به اردوی پاکستان قطع شود و پاکستان به عنوان کشور حامی دهشت افگنی اعلام گردد.

اما جان مکین سناتور برجستۀ امریکایی چندی پیش به صدای امریکا گفت که با وصف کاهش میزان کمک های پولی برای انکشاف اقتصاد پاکستان، ایالات متحده قصد منزوی ساختن آن کشور را ندارد.

به گفتۀ این سناتور امریکایی، ایالات متحده میداند که اگر پاکستان را در انزوا قرار دهد، قدرت های دیگر جهان مثل چین، پاکستان را حمایت خواهند کرد.

دو کشور همسایه و مشکل دورناشدنی

جم موران با تایید از گفتۀ آقای مکیین می گوید نارضایتی های زیادی بین کانگرس ایالات متحده و پاکستان وجود دارد.

اما این عضو پیشین کانگرس امریکا تاکید می کند که افغانستان و پاکستان دو کشور همسایه اند و با وجودیکه نظرسنجی ها علاقمندی تنها 3.7 درصد مردم افغانستان را به پاکستان نشان می دهد، باید افغانستان راهی را دریابد که چگونه در کنار پاکستان حیات به سر ببرد.

آقای موران گفت"مشکل اینجاست که پاکستان همسایۀ افغانستان است و هیچ جای نمی رود. اگر می خواهید بقا کنید باید چگونگی زندگی و داشتن رابطۀ نزدیک با همسایۀ تان را دریابید. آقای مکین راست می گوید، حکومت افغانستان گزینۀ دیگری ندارد مگر اینکه با حکومت و اردوی پاکستان کار کند."

آقای موران تاکید می کند که رهبری اردو و حکومت پاکستان اکنون در دست افراد خوبی قرار دارد و اگر افغانستان روابط خوبی با همسایه های خود نداشته باشد، "آسیب پذیر خواهد شد."

اما کارشناسان به این باور اند که سیاست دوگانۀ پاکستان در قبال افغانستان اکنون کانگرس و مقامات امریکایی را واداشته تا در قبال سیاست و همکاری واشنگتن با اسلام آباد تجدید نظر کند.

عدم پیشرفت در مقابله با گروه های مخالف حکومت افغانستان در ماه می، موجب شد تا کانگرس امریکا مانع فروش هشت جت جنگی اف ۱۶ به پاکستان شود

مصاحبه با جم موران عضو پیشین کانگرس ایالات متحده
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00
 • 16x9 Image

  نجیبه خلیل

  نجیبه خلیل از سال 2004 تا کنون منحیث گوینده و خبرنگار صدای امریکا اجرای وظیفه میکند. خلیل، لیسانس خود را در رشته ژورنالیزم و سپس فوق لیسانس خود را در رشته رادیو و تلویزیون از یونیورستی ویلیم پترسن در ایالت نیوجرسی بدست اورد. وی همچنان یک دیپلوم در رشته کمپیوتر پروگرامنگ را نیز از کالج برگن کمیونتی ایالت نیوجرسی اخذ نموده است.

 • 16x9 Image

  قدیر مشرف - واشنگتن

  قدیر مشرف خبرنگار، تهیه کننده و مجری برنامه های رادیو آشنا صدای امریکا است.

 • 16x9 Image

  لیلما حبیب عظیمی

   

  لیلما حبیب عظیمی از سال ۱۹۸۰ میلادی بدینسو با رسانه های مختلف به صفت گوینده ،گزارشگر،ویراستار و ویرایشگرتصویر ایفای وظیفه نموده  وازسال ۲۰۰۶ میلادی در بخش دری تلویزیون آشنا صدای امریکا مصروف کار است.

   

XS
SM
MD
LG