لینک های دسترسی

Breaking News

شهزادهٔ اردنی در اعتراض به پالیسی‌های کشورش از لقب سلطنتی خود گذشت


حمزه بن حسین، ولیعهد پیشین اردن که در اعتراض از پالیسی های کشورش، لقب سلطنتی خود را کنار گذاشته است

حمزه بن حسین، ولیعهد پیشین اردن که از سال گذشته به این سو در حصر خانگی به سر می برد،‌ اعلام کرد که در اعتراض به پالیسی جاری کشورش، لقب سلطنتی خود را کنار گذاشته است.

حمزه،‌ برادر اندر ملک عبدالله، پادشاه اردن،‌ به تاریخ سوم اپریل ۲۰۲۱ متهم شد که به کمک خارجی‌ها تلاش می‌کرد تا نظام سلطنتی آن کشور را بی‌ثبات کند. اما پس از آنکه به شاه عبدالله، برادر ناتنی اش، بیعت کرد، از مجازات وی صرف نظر شد و در عوض از آن زمان به این سو، در حصر خانگی قرار گرفته است.

حمزه در نامه‌ای که در تویتراش در اول ماه رمضان نشر شده، گفته است آنچه را که در سال‌های اخیر شاهد آن بوده است، برایش مشکل بوده تا از پالیسی هایی که ادارات اردن اتخاذ کرده اند، حمایت کند.

او در این نامه نوشته است که "من به این نتیجه رسیده‌ام که باور‌های شخصی و اصولی که پدرم [ملک حسین فقید] به من القا کرده است با مسیر، دستورات و روش‌های نوین نهادهای ما همخوانی ندارد."

حمزه که ۴۲ سال عمر دارد،‌ پس از مرگ پدرش در سال ۱۹۹۹ میلادی ولیعهد اردن تعیین شد و ملک عبدالله جانشین پدرش شد. اما پنج سال قبل، پس از آن که ملک عبدالله پسرش را منحیث ولیعهد تعیین کرد، حمزه سمت ولیعهدی کشورش را از دست داد.

آقای حمزه سال گذشته پس از آن در حصر خانگی قرار گرفت که دولت شاهی کشورش را به فساد اداری و حاکمیت استبدادی متهم کرد.

با وجودیکه شاهزاده حمزه به خاطر اتهامات وارده مجازات نشد،‌ یک مشاور ارشد پیشین سلطنتی و یک عضو خردسال خانوادهٔ سلطنتی بعد ها به دلیل دست داشتن در دسیسهٔ ادعا شده برای به قدرت رساندن حمزه هر یک به ۱۵ سال حبس محکوم شدند.

حمزه ماه گذشته عذرخواهی کرد و متعهد شد که علیه منافع حاکمان اردن اقدام نکند.

اعلامیهٔ روز یکشنبهٔ حمزه کوتاه بود و در آن بدون ذکر نام شاه عبدالله و نقشی برای خودش،‌گفته است که در زندگی شخصی‌اش خدمت‌اش برای اردن ادامه می دهد.

حمزه در پیام تویتر خود از انتقاد مستقیم نسبت به ملک عبدالله و نخبگان حاکم اجتناب کرده،‌ اما لحن گفتارش نشان می‌دهد که اختلاف در دولت شاهی اردن آن‌گونه که دربار اردن قبلاََ ادعا کرده بود،‌ بهبود نیافته است.

بحران سال گذشته در اردن، قدرت‌های بزرگ غربی و منطقه‌ای را وا داشت تا در یک اقدام نادر از ملک عبدالله، متحد سرسخت ایالات متحده که نقش محوری در امنیت منطقه‌ای دارد، حمایت کنند.

ملک عبدالله گفته است که وضعیت پیش آمده " دردناک ترین" بحران بوده است که کشورش با آن مواجه شده است، زیرا این وضعیت از داخل خانوادهٔ سلطنتی و خارج آمده است.

XS
SM
MD
LG