لینک های دسترسی

Breaking News

راهکار موازین اخلاقی ژورنالیزم افغانستان تصویب شد


راهکار موازین اخلاقی ژورنالیزم در افغانستان در نشست عمومی که از سوی شماری از نهادهای خبرنگاری در افغانستان به همکاری حکومت این کشور برگزار شده بود شب چهارشنبه در کابل به تصویب رسید.

موازین اخلاقی از مهمترین مولفه های بنیادی کار رسانه ها است که موضوعاتی چون بی طرفی، انصاف، صحت، دقت، قانونمداری، رعایت مصالح عامه و استقلال حرفه ای در نظام های رسانه ای را در بر می گیرد.

در این برنامه خبرنگاران از حکومت افغانستان خواستند تا با توجه بیشتر به وضعیت کار رسانه ای در کشور به مصونیت جانی و کاری اصحاب رسانه توجه کنند.

در پایان این نشست خبرنگاران با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و رولا غنی، همسر رئیس جمهور غنی، در قصر سلام خانه ارگ ریاست جمهوری دیدار کرده و روی مشکلات و چالش های فرا روی خبرنگاران صحبت کردند.

ضیا بومیا یک تن از خبرنگاران افغان گفت هنوز مشکلات امنیتی و معیشتی فرا روی کار خبرنگاران به شکل شدید آن وجود دارد و نیاز است تا حکومت افغانستان وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور را جهت رشد کارهای رسانه ای تقویت نماید.

فهیم دشتی مسوول اتحادیه ملی ژورنالیستان افغان نیز با اشاره به تعلیق درآمدن کار کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای در این کشور از سالها به این سو از حکومت افغانستان خواست تا قانون پرداخت مالیات از سوی رسانه ای محلی را تعدیل کنند.

آقای دشتی گفت تحمیل این قانون در آینده باعث خاموش شدن صدای رسانه های زیادی در کشور خواهد شد.

آقای غنی گفت که هر گونه خشونت علیه خبرنگاران از سوی مقام های دولتی قابل تحمل نیست.
آقای غنی گفت که هر گونه خشونت علیه خبرنگاران از سوی مقام های دولتی قابل تحمل نیست.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز در این نشست وعده سپرد تا بودجه ای را برای تشکیل و فعالیت کمیسیون بررسی تخطی های رسانه ای در مرکز و ولایات این کشور در جریان نیمه دوم سال ۱۳۹۵ شمسی در نظر بگیرد.

محمد اشرف غنی گفت بعد از این اطلاعات دیگر در انحصار افرادی خاص نخواهد بود و اعمال هر گونه خشونت بر علیه خبرنگاران از سوی مقام های دولتی برایش قابل تحمل نمی باشد.

رئیس جمهور افغانستان به مقام های دولتی هشدار داد که اگر از امکانات و منابع دولتی بر علیه خبرنگاران در این کشور استفاده کنند با آنان برخورد شدید نموده و آنان را مورد مجازات قرار می دهد.

رئیس جمهور غنی همچنان وعده سپرد که زمان پرداخت مالیات رسانه های محلی در کشور را برای شش ماه دیگر تمدید خواهد کرد.

آقای غنی در ادامه گفت قوانین رسانه ای در افغانستان زمانی جنبه عملی به خود خواهد گرفت که فرد فرد خبرنگاران افغان آنها را در کارهای روزمره خود رعایت نمایند.

محمد اشرف غنی همچنان گفت حاضر است به همراه همسرش در راستای ایجاد یک صندوق حمایت از خبرنگاران که از سوی این قشر مدیریت شود همکاری نموده و برای حصول وجه نقدی آن از تمویل کننده گان خارجی و داخلی درخواست کمک نماید.

آقای غنی در پایان از نسل جوان افغان خواست تا با بلند نمودن آواز خود در برابر اعمال خشونت ها علیه مردم دست به مبارزه بزنند.

با این همه آگاهان امور رسانه ای می گویند تا زمانی که این گونه پیش نویس ها به صورت یک قانون نافذ نشده و از سوی مردم و دولتمردان رعایت نگردد تمام این تلاش ها بیهوده است.

XS
SM
MD
LG