لینک های دسترسی

والی جوزجان: دوستم هشدار داده که از کابل اطاعت نکنم


عبدالرشید دوستم و محمد عالم ساعی
مقام های امنیتی در ولایت جوزجان می گویند نیروهای پولیس و امنیت ملی به روز دوشنبه از گسترش منازعه میان افراد مسلح وابسته به عبدالرشید دوستم، رهبر جنش ملی افغانستان و محافظین محمد عالم ساعی، والی جوزجان جلوگیری کردند.

والی جوزجان تفنگداران وابسته به جنرال دوستم را به تهاجم مسلحانه بر اقامتگاه خود متهم کرده است اما افراد نزدیک به آقای دوستم گفته اند که محافظین والی ابتدا به تیراندازی دست زدند.

ساعاتی پس از درگیری، والی جوزجان در یک نشست مطبوعاتی گفت جنرال دوستم به او هشدار داده است که به اطاعت اش از دولت مرکزی در کابل، پایان بدهد.

آقای ساعی گفت "دیروز حوالی شش شام جنرال دوستم برایم زنگ زد مرا هشدار داد که از او اعلام حمایت بکنم وعدم حمایت خود را از دولت مرکزی بکنم."

با وجود آنکه آقای دوستم رئیس ستاد سرقوماندان اعلی اردوی ملی است، یکی از مخالفین برجسته سیاسی حکومت افغانستان هم است.

والی جوزجان، که در عین زمان سمت معاون روابط بین المللی جنبش ملی را عهده است، آقای دوستم را "به اسارت گرفتن مردم جوزجان" متهم می کند.

رد اتهامات

محمد کینجه کارگر، رئیس شورای ولایتی جنبش ملی ضمن رد اظهارات والی جوزجان به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که جنرال دوستم می خواست با آقای ساعی در باره مسایل حزبی صحبت بکند.

"موضوع ازاین قرار است که رهبر حزب جنبش اسلامی افغانستان بخاطر بهبود، وضعیت یک سلسله مصلحت های سودمند برای جناب والی صاحب محترم رفته بود...اینجا کدام غلط فهمی شده که گویا سر حویلی ما حمله شده، بعدا جنرال صاحب سربازان خود را پس گشتانده بود که مردم شبرغان کدام برداشت دیگری نکنند."

آقای کارگر موجودیت اختلافات حزبی میان والی جوزجان و جنرال دوستم را رد کرد و گفت "والی جوزجان معاون بین المللی حزب جنبش است و بچه خوانده جنرال دوستم هم است."

پیش از این آقای دوستم حکومت افغانستان را به توطئه چینی بر ضد او و دیگر رهبران سیاسی مخالف متهم کرده بود.

مقام های افغان پیشتر گفته بودند که ملیشه های وابسته به جنرال دوستم کارگران یک شرکت چینی که مصروف استخراج نفت در شمال افغانستان است، را تهدید کرده بودند.
XS
SM
MD
LG