لینک های دسترسی

کابل، راکت ها و هراس از گذشته ها


یک منسوب پولیس در حال گزمه در شهر کابل
شلیک دو راکت به یکی از مصئون ترین نقاط کابل به روز چهارشنبه آزمون های امنیتی را بازتاب می دهد که قوای نظامی افغانستان و حامیان بین المللی آنها در آن کشور با آن مواجه اند.

صدای این راکت ها همچنان شاید خاطرات تلخ راکت پرانی های دهه نود در اذهان شماری از باشندگان کابل تازه کرده باشد.

طالبان در حالی مسئولیت حملۀ روز گذشته در سفارت ایالات متحده را در کابل ادعا کرده اند که تنها روز گذشته در چند رویداد امنیتی در کابل و سایر ولایات افغانستان هشت نفر کشته و ۱۹ نفر زخمی شد.

در بین کشته شدگان رویداد های دیروز یک منسوب پولیس نیز شامل است که در ساحۀ قلعۀ زمان خان کابل حین خنثا سازی چند راکت همراه با چهار پولیس دیگر مجروح شده بود و امروز در گذشت.

ناهید فرید، وکیل شورای ملی افغانستان می گوید که شمار روزافزون افغان ها از برگشت افغانستان به دهۀ نود میلادی و افزایش راکت پراگنی ها – به ویژه در شهر کابل – نگران اند.

این عضو ولسی جرگه به رادیو آشنا گفت زمانی که انگیزۀ مردم و قوای امنیتی نسبت به وضعیت امنیتی پائین آید، "دشمن به سادگی می تواند بحران ایجاد کند و با یک راکت و راکت ها مردم کابل را وحشت زده بکند."

سفارت ایالات متحده در کابل شلیک راکت ها را به محوطۀ آن تائید کرده، اما تا هنوز سفارت امریکا و یا پولیس کابل جزیات بیشتری در این مورد فراهم نکرده اند.

محدودیت های پولیس

حشمت ستانکزی، سخنگوی فرماندهی امنیۀ کابل به رادیو آشنا گفت در گذشته نیز همچو حملات از مناطق و ولسوالی های دوردست قادر شده کمبرند های امنیتی را برهم زند. به گفتۀ آقای ستانکزی، ۱۴ هزار پولیس کابل تلاش زیاد بخرچ می دهد امنیت را تأمین کند اما شمار و امکانات آنها کافی نیست تا هر نقطۀ آسیب پذیر را زیر پوشش قرار دهند.

جاوید کوهستانی، تحلیلگر مسائل امنیتی می گوید که موفقیت طالبان برای هدف قراردادن سفارت ایالات متحده بازتاب افزایش توانایی آن گروه برای به چالش کشیدن کمربند های امنیتی شهر کابل و رخنه کردن شان در ساختار های امنیتی و استخبارات افغانستان می باشد.

آقای کوهستانی دلیل این احتمال را – در پرتو تجارب حکومت نجیب الله در دهۀ نود میلادی – گرایش مذهبی و ضد قوای خارجی در بین صفوف ساختار های نظامی، و بیانات رئیس جمهور حامد کرزی در مورد حضور قوای خارجی در افغانستان عنوان می کند.

آقای کوهستانی به رادیو آشنا گفت زمانی که رهبر افغانستان "قوای خارجی را اشغالگر و استعمار کننده" عنوان کند، مردم عادی و کارمندان قوای امنیتی که گرایش های مذهبی دارند احساسات شان برانگیخته شده و ممکن طالبان را در چنین اعمال کمک کنند.

نگرانی ها از آینده

تا یک سال دیگر با پایان یافتن ماموریت جنگی ناتو هزاران سرباز خارجی از افغانستان خارج خواهد شد، و امنیت این کشور در اختیار نیرو های امنیتی افغان قرار خواهد گرفت.

برخی ها به این باور اند که حملات راکتی، انفجار بم های تعبیه شده، و حملات انتحاری طالبان افزایش خواهد یافت و با آن شمار تلفات غیر نظامی ها نیز بلند خواهد رفت.

شماری به این باور نیز اند که بیرون شدن نیرو های خارجی از افغانستان بهانۀ طالبان را برای تداوم جنگ در افغانستان را از میان خواهد برد و هیچ توجیه – چه سیاسی و یا اسلامی – برای ادامۀ خشونت های مسلحانه وجود نخواهد داشت.

طالبان در بیش از یک دهۀ گذشته علیه نیرو های افغان و خارجی از حملات انتحاری و بم های کنار جاده کار گرفته اند و ملل متحد می گوید که بیشترین تلفات غیر نظامی های در نزاع جاری در افغانستان در نتیجۀ کاربرد همچو تاکتیک ها صورت می گیرد. شلیک راکت بر اهداف خارجی و حکومتی نیز می تواند - در صورتی که به شهر های پرنفوس مانند کابل به کار برده شود - تلفات جانبی داشته باشد.
  • 16x9 Image

    سید ظفر هاشمی

    سید ظفر هاشمی از سال ۲۰۰۷ به اینسو با رادیو آشنا صدای امریکا کار می کند. پیش از آن در شبکۀ خبررسانی سکریپس و مرکز بین المللی برای خبرنگاران در واشنگتن، رادیو نوا، دفتر تولیدی آواز و برنامۀ تحکیم ثبات در افغانستان سرگرم کار رسانه یی بود.

    هاشمی که درجۀ لسانس علوم سیاسی و ژورنالیزم را از دانشگاه مریلند ایالات متحده به دست آورده است، در حال حاضر مصروف فراگیری ماستری در رشتۀ حکومتداری در دانشگاه جانز هاپکینز ایالات متحده امریکا است.

XS
SM
MD
LG