لینک های دسترسی

Breaking News

پنج کشته در حملۀ انتحاری بر منزل نماینده هلمند در ولسی جرگه


نیروهای امنیتی در محل رویداد با مهاجمین درگیر شدند
نیروهای امنیتی در محل رویداد با مهاجمین درگیر شدند

در حملۀ دیشب مهاجمان انتحاری بر منزل معلم میرولی، یک نمایندۀ هلمند در ولسی جرگه، برعلاوۀ دو عضو خانواده و دو محافظ وی، پسر عبیدالله بارکزی نمایندۀ مردم ارزگان در ولسی جرگه کشته شدند و هفت تن دیگر زخم برداشتند.

به گفتۀ مقامات پولیس کابل، این حمله از سوی سه مهاجم انجام شد که نخست یکی از آنان در مقابل منزل معلم میرولی، مواد همراهش را منفجر ساخت و دو مهاجم دیگر در درگیری با نیروهای امنیتی افغان از پا در آمدند.

پولیس گفت، این حمله حوالی ساعت هفت‌ونیم شب گذشته آغاز و حوالی ساعت پنج‌ونیم بامداد امروز پایان یافت.

بر اساس گزارش‌ها، معلم میرولی در اثر شکستن شیشه در این حمله، زخمی شده است؛ اما دو عضو خانواده، دو محافظ و پسر عبیدالله بارکزی نمایندۀ مردم ارزگان در ولسی جرگه در بین کشته‌ها شامل اند.

جنرال فریدون عبیدی رئیس بخش جرایم جنایی پولیس کابل به صدای امریکا، کشته‌شدن پنج تن و زخم برداشتن یک تن را تأیید کرد.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در اعلامیه‌ای که از سوی دفتر مطبوعاتی ارگ منتشر شده است، از کشته‌شدن اعضای خانواده‌های معلم میرولی و عبیدالله بارکزی نمایندگان مردم در ولسی جرگه، ابراز تأسف و با آنان غم‌شریکی کرده است.

رئیس جمهور این حمله را "عمل نابخشودنی" و "جنایت بزرگ" خوانده و یک بار دیگر تأکید کرده است، هدف قراردادن اماکنی که در آن اعضای خانواده‌های شخصیت‌های ملی و سیاسی زندگی می‌کنند؛ در هیچ دین و آیینی قابل "توجیه" نیست؛ بلکه کار خلاف تمام "ارزش‌های اسلامی و انسانی" می‌باشد.

در همین حال، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان، صبح امروز از معلم میرولی نمایندۀ مردم هلمند در ولسی جرگه، در شفاخانۀ سردار محمد داوودخان عیادت کرده است.

طالبان مسؤولیت این حمله را به دوش گرفته و ادعا کرده اند که در نتیجۀ این حمله، حدود بیست منسوب نیروهای امنیتی افغان و افراد "مهم" کشته و شماری هم زخمی شده اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته است، این حمله را دو مهاجم وابسته به این گروه انجام داده اند.

معلومات قبلی

گروهی از افراد مسلح، حوالی ۷:۳۰ شام روز چهارشنبه بر منزل معلم میر ولی نمایندۀ مردم هلمند در ولسی جرگه در منطقۀ خوشحال مینۀ کابل، حمله ور شده اند.

یک افسر حوزۀ پنجم امنیتی کابل به صدای امریکا گفت که یک حمله کنندۀ انتحاری خود را منفجر ساخته که در آن به شمول دو کودک پنج تن کشته شده اند.

این افسر پولیس که نخواست نامش افشا شود می گوید آواز یک انفجار دیگر از داخل منزل نیز به گوش رسیده است که گمان می رود یک حمله کنندۀ دیگر داخل منزل شده و برخی از اعضای خانوادۀ معلم میر ولی و مهمانان را به گروگان گرفته باشد.

مقامات امنیتی ولایت کابل گفته اند که به خاطر جلوگیری از تلفات غیرنظامیان عملیات تصفویوی با دقت به پیش می رود.

فریدون عابدی، رئیس مبارزه با جرایم جنایی قوماندانی امنیتۀ کابل به صدای امریکا رقم حمله کنندگان را "نا مشخص" اعلام کرد.

طالبان مسوولیت حمله را بر عهده گرفته اند.

خبرنگار صدای امریکا لحظاتی قبل گفت که آواز شلیک در منطقه شنیده نمی شود؛ اما، مقامات امنیتی نیز تلیفون هایشان را خاموش کرده و به رسانه ها جزییات بیشتری ارایه نکرده اند.

به گفتۀ افسر پولیس حوزۀ پنجم امنیتی کابل، در میان کشته شدگان احتمالاً از اقارب و نزدیکان معلم میر ولی شامل بوده اما خود آقای میر ولی به ساحۀ امن انتقال یافته است.

این دومین بار است که این نمایندۀ مردم هلمند هدف حمله قرار می گیرد. آقای میر ولی در ماه اسد نیز در ولسوالی گرشک هلمند هدف حمله قرار گرفته بود.

XS
SM
MD
LG