لینک های دسترسی

Breaking News

درگیری مرگبار مالکان زمین مورد مناقشه در کابل


درگیری مرگبار مالکان زمین مورد مناقشه در کابل

در اثر دعوا و درگیری بر سر ملکیت زمین در ولسوالی بگرامی کابل چندین تن کشته و زخمی شدند. این درگیری صبح روز سه شنبه در شهرک میرویس مینه میان کوچی های ولسوالی بگرامی و افراد حاجی میرویس مالک شهرک میرویس مینه رخ داد.

گزارش صوتی فوزیه احسان را بشنوید

به دنبال این منازعه و درگیری، کوچی های باشندۀ ولسوالی بگرامی که جنازه ها را نیز با خود حمل می کردند، با تجمع در برابر شورای ملی و ارگ ریاست جمهوری، دست به مظاهره زده و از حکومت خواستند که به این مشکل رسید گی کند.

مظاهره کننده ها ادعا کردند که افراد حاجی میرویس و قیس حسن عضو ولسی جرگۀ افغانستان قصد غصب زمین های آنان را دارند.

یک مظاهره کننده گفت "قیس هشتاد ساله، وکیل پارلمان، خانۀ ما را ویران کرد، مرگ بر این پارلمان دزد، مرده و زخمی های ما را شفاخانه قبول نمیکند، نه حوزه قبول میکند، این شهر چور است چور"

با وجود تماس های مکرر موفق نشدیم که نظر قیس حسن، عضو ولسی جرگه و برادرش حاجی میرویس، مالک شهرک میرویس مینه، را دریافت کنیم.

مسؤولین امنیتی در شهر کابل میگویند این درگیری حوالی ساعت هشت صبح امروز(سه شنبه) در ولسوالی بگرامی میان افراد حاجی میرویس مالک شهرک میرویس مینه و کوچی های مستقر در ولسوالی بگرامی در مربوطات حوزه هشتم کابل رخ داد.

حشمت الله ستانکزی، مسؤول مطبوعاتی پولیس کابل، به رادیو آشنا صدای امریکا گفت در اثر این درگیری سه تن کشته شده و سه تن دیگر جراحت برداشته اند.

ستانکزی گفت "کوچی ها ادعا دارند که زمین از آنان است اما حاجی میرویس مالک شهرک میرویس میگوید اسناد قانونی در دست دارند، درگیری نزدیک به یک ساعت دوام کرد، اما پولیس به زودترین فرصت به محل رسید و اوضاع را تحت کنترول در آورد، به گفته کوچی ها در جریان درگیری سه تن شان کشته شده و سه تن شان زخم برداشته است. کوچی ها جنازه ها را با خود گرفته دست به مظاهراتی زدند که تا چهارراهی پشتونستان و مقابل ارگ ریاست جمهوری رسیدند"

با این حال در رابطه به تلفات این درگیری گزارش های ضد و نقیض وجود دارد و ارقام دقیقی در این مورد ارایه نشده است.

حشمت الله ستانکزی میگوید پولیس در تلاش است که عاملین این قضیه به خصوص کسانی را که اسلحه غیر قانونی را نگهداری و در این درگیری استعمال کرده اند گرفتار کنند.

گفته میشود در این درگیری از راکت و آر بی جی ها نیز کار گرفته شده است اما پولیس کابل این موضوع را رد می کند.

XS
SM
MD
LG