لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان پیشروی مرزی پاکستان و ترکمنستان را رد کرد


راکت بله اما نظامیان پاکستانی وارد افغانستان نشده اند
احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به رادیو آشنا صدای امریکا گفت گزارش ها در باره داخل شدن نیروهای مرزی ترکمنستان به قلمرو افغانستان، درست نیست.

آقای مستغنی گفت که وزارت خارجه در این مورد تحقیق کرده و روشن شده است که این صحبت ها حقیقت ندارد.

آقای مستغنی گفت "یک چنین چیزی واقعیت ندارد و گپ های را که گفته می شود ما رد می کنیم. ما از در این مورد گزارش مؤثق از وزارت داخله جمهوری اسلامی افغانستان که در چوکات آن نیروهای سرحدی فعالیت دارد دریافت کردیم و همچنان از ریاست عمومی مستقل ارگان های محلی جمهوری اسلامی افغانستان یک چنین صحبت های را که در این اواخر شده واقعیت ندارد".

شماری از رسانه های بنقل از باشنده ها و مقام های ولایت بادغیس گزارش داده اند که مرزبانان ترکمنستان تا پنجاه کیلومتر وارد خاک افغانستان شده اند.

پاکستان

از جانب دیگر گزارش های نیز وجود دارد که نیروهای مرزی پاکستان با عبور از خط دیورند، اقدام به ساختن تاسیسات نظامی در مربوطات ولسوالی سپین بولدک ولایت کندهار کرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت این موضوع را به وزارت امور داخله راجع شده است. آقای مستغنی پیشروی نظامیان پاکستان در امتداد خط دیورند را رد نکرد اما گفت "این را ما امروز عجالتآ راجع کردیم به وزارت امور داخله".

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله به رادیو آشنا گفت حاکمیت ارضی افغانستان در اطراف خط دیورند، نقض نشده است.

آقای صدیقی گفت "این را به وضاحت می گویم که نیروهای سرحدی به هیچ کس اجازه نمی دهد که از خط دیروند این طرف داخل شوند و یا به هیچ کس اجازه نمی دهند این را رد می کنم".

اگرچه کابل ورود مرزبانان پاکستانی و ترکمنستانی به قلمرو افغانستان را رد نموده اما حملات راکتی نظامیان پاکستانی بر بخش های شرقی افغانستان را تایید کرده است.

شورای امنیت ملی افغانستان به روز یکشنبه حملات راکتی پاکستان بر ولایت کنر را مورد بررسی قرار داد اما هیچ دستوری در باره اقدام باالمثل به نیروهای سرحدی افغان داده نشده است.
XS
SM
MD
LG