لینک های دسترسی

Breaking News

اعلام نتایج کانکور در افغانستان؛ دختری بلندترین نمره را گرفت


نتایج امتحان کانکور سال ۱۴۰۰ امروز چهارشنبه ۲۵ اگست (سوم سنبله) اعلام شد که به گفتۀ مقامات ۹۷ درصد داوطلبان نمرۀ کامیابی را به دست آورده اند.

سلگی، دانش‌آموز مکتب محمد اکبر خان پامیر از کابل در امتحان کانکور ۳۵۲ نمره به دست آورده و به صفت اول نمرۀ کانکور به پوهنتون طبی کابل راه یافته است.

عبدالقدیر خموش، رییس اداره ملی امتحانات هنگام اعلام امتحان کانکور گفت که از جملۀ نزدیک به ۱۸۰ هزار داوطلب، ۹۷ درصد آنان کامیاب شده اند، اما به گفتۀ وی ۴۳۶۴ داوطلب نتوانسته اند که معیار کامیابی کانکور را پوره کنند.

آقای خموش در مراسم اعلان نتایج گفت که امسال در امتحان کانکور که در سه مرحله در ۳۴ ولایت اخذ شده بود نزدیک به ۱۸۰ هزار فارغ صنف ۱۲ اشتراک کرده بودند که از جمله ۶۸۹۳۰ تن آنان به پوهنتون‌ها معرفی شدند.

رییس اداره ملی امتحانات کانکور گفت: "به این حساب ۱۱۴۳۵ داوطلب داریم که به موسسات تحصیلات نیمه عالی کامیاب شده اند. به همین ترتیب در حدود ۹۰ هزار داوطلب داریم که نمرات کامیابی را حاصل کرده اند اما نمره معیاری رشته انتخابی خود را پوره نکرده اند. "

او از موسسات تحصیلات خصوصی تقاضا کرد تا محصلین را مطابق نمرات که در کانکور اخذ کرده اند جذب کنند و آنان ضرورت به امتحان مجدد ندارند.

سال گذشته نیز بانو شمسیه، دانش‌آموز مکتب محمد آصف مایل کابل در امتحان کانکور ۳۵۳.۱۸۳ نمره به دست آورده بود و صفت اول نمرۀ کانکور به پوهنتون طبی کابل راه یافته بود.

در جملهٔ ده تن که نمرات بلند را اخذ کرده اند یک بانوی دانش آموز دیگر نیز شامل می‌باشد. آنان همه بر اساس انتخاب خودشان به پوهنتون های طبی معرفی شده اند.

XS
SM
MD
LG