لینک های دسترسی

Breaking News

کرزی و شریف بر همکاری دوجانبه تعهد ورزیدند


حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در جریان سفرش به پاکستان به روز دوشنبه، از آن کشور تقاضا کرد تا در زمینه سازی مذاکرات صلح با طالبان کمک کند.

رئیس جمهور کرزی و نواز شریف، صدراعظم پاکستان در این دیدار روی طیف گسترده یی از موضوعات به شمول روابط دوجانبۀ اقتصادی، تجاری، انرژی و مخابرات گفتگو کردند. آنان همچنان بر امضای یک موافقتنامۀ همه جانبه برای تسریع روند پروژه های انکشافی و اقتصادی دوجانبه از سوی وزیران دوکشور صحه گذاشتند.

رئیس جمهور افغانستان در نشست خبری مشترک با آقای شریف، بر ضرورت تلاش های مشترک دو کشور در کار مبارزه علیه افراطگرایی و ترویج صلح و ثبات در هردو کشور تاکید کرد.

او گفت "ما در این راستا با تاکید بر موضوع مبارزۀ مشترک علیه افراط گرایی، مصالحه و احیای صلح در افغانستان و با این انتظار از پاکستان که در زمینۀ تسهیل پروسۀ صلح در افغانستان و فراهم آوری فرصت هایی مذاکرات میان شورای عالی صلح افغانستان و جنبش طالبان کمک کند، گفتگو کردیم."

سفر بااهمیت

صدراعظم پاکستان با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه اپریل سال آینده و خروج نیرو های ناتو در ختم سال ۲۰۱۴، سفر رئیس جمهور کرزی را در این مقطع زمانی پر اهمیت خواند.

آقای شریف گفت "من به رئیس جمهور کرزی اطمینان دادم که پاکستان به گسترش همه تسهیلات ممکن برای تلاشهای جامعۀ جهانی به منظور تطبیق این هدف برجسته ادامه خواهد داد. پاکستان همچنان به تقویت تلاشهای منطقه یی برای حمایت از ثبات در افغانستان کمک خواهد کرد. ما به این باوریم که این امر در تغییر مسیر در گیری ها و بی ثباتی هایی که منطقۀ ما را برای دهه ها در خود فرو برده بود، ضروری بوده و برای پیاده کردن آجندای مثبت ما در مسیر صلح و انکشاف لازمی است."

حکومت افغانستان از دیر زمان ادعا می کند که رهبران طالبان تحت حمایت ادارۀ استخبارات پاکستان اند و در آن کشور مستقر اند. پاکستان همواره این اتهامات را رد کرده است.

همکاری ها

رئیس جمهور افغانستان همچنان گرمی روابط میان کابل و دهلی نو را به سود پاکستان خواند و گفت "روابط افغانستان با کشورهای جهان و منطقه، به گسترش روابط افغانستان و پاکستان منفعت بار بوده و پاکستان به مانند یک کشور دوست و همسایه می تواند انتظار خوبی هایی را از افغانستان داشته باشد."

ریاست جمهوری افغانستان در یک خبرنامه گفته است که مقام های افغان و پاکستانی چندین سند همکاری و تفاهم را به روز دوشنبه امضا کردند.

اعمار بند برق روی دریای کنر، تکمیل تمام پروژه های انکشافی پاکستان در افغانستان، ایجاد خط آهن میان ولایات سرحدی دو کشور و انتقال برق از تاجکستان و قرغزستان به پاکستان از مسیر افغانستان در میان سندهای امضاء شده است.
  • 16x9 Image

    حفیظ آصفی - واشنگتن

    حفیظ آصفی پس از فراغت از دیپارتمنت ژورنالیزم فاکولته ادبیات پوهنتون کابل در سال ۱۳۵۸تا کنون در رسانه های مختلف ملی و بین المللی به صفت نویسنده، ژورنالیست و منتقد هنری کار کرده است. آصفی از سال ۲۰۰۹ تا کنون در رادیو و تلویزیون آشنا صدای امریکا سرگرم کار است. 

XS
SM
MD
LG