لینک های دسترسی

Breaking News

کرزی خواستار همکاری ترمپ و پوتین در مورد افغانستان شد


حامد کرزی به خبرگزاری ای اف ای اسپانیا گفته است که ظهور داعش در افغانستان مایۀ شک و تردید روسیه نسبت به پالیسی های امریکا شده است
حامد کرزی به خبرگزاری ای اف ای اسپانیا گفته است که ظهور داعش در افغانستان مایۀ شک و تردید روسیه نسبت به پالیسی های امریکا شده است

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان گفته است که ایالات متحدۀ امریکا و روسیه باید در همکاری با هم راه را برای پیشرفت آسیای مرکزی هموار سازند.

آقای کرزی در مصاحبه با خبرگزاری ای اف ای اسپانیا گفته است که برای داشتن مشی عملی در افغانستان، دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده باید نخست تدقیق و ارزیابی کند که در یک و نیم دهۀ گذشته نقص کار در کجا بوده است.

آقای کرزی همچنان با تاکید به جلب همکاری منطقه‌ای به ویژه روسیه، چین و هند برای حل موضوع افغانستان گفته است که روس‌ها در مورد آنچه در افغانستان می‌گذرد بسیار مشکوک اند.

به گفتۀ آقای کرزی هدف استقرار سربازان امریکایی در افغانستان که "شکست افراطگرایی و دهشت افگنی" خوانده شده بود، تا کنون بر آورده نشده است و از سوی دیگر به باور وی ظهور داعش در افغانستان، مایۀ شک و تردید روسیه شده است.

در حالیکه والیان فراه و هلمند در افغانستان از ارتباط ایران با طالبان ابراز نگرانی کرده اند، آقای کرزی در این مصاحبه نیز گفته است که به دلیل حضور داعش در افغانستان، ایران و روسیه با طالبان ارتباط برقرار کرده اند.

ضمن یادهانی از روابط خوب با دولت جورج دبلیو بش، آقای کرزی گفته است که روابط اش با حکومت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده امریکا، به دلیل افزایشس تلفات غیرنظامیان، ناامنی، ایجاد ساختارهای موازی و نادیده گرفتن کامل پاکستان به وخامت گرایید.

در این مصاحبه آقای کرزی همچنان گفته است که طالبان هرگز در مورد جنگ حرف نمی‏زدند و خواستار خروج کامل سربازان امریکایی و ایجاد حکومت اسلامی بودند.

هشدار روسیه در رابطه با افغانستان:

روسیه میگوید هر گونه تصمیمی ایالات متحدۀ امریکا مبنی بر خارج ساختن نیروهای امریکایی از افغانستان، وضعیت آن کشور را بدتر خواهد ساخت.

بر اساس گزارش تلویزیون انترفاکس، ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ رئیس جمهور روسیه در أمور افغانستان گفته است که مسکو تا کنون با ادارۀ دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده در مورد چگونگی ماموریت و یا هم استقرار نیروهای امریکایی در افغانستان بحث نکرده است.

آقای کابلوف گفته است که به باور وی، رئیس جمهور ترمپ در نظر ندارد تا نیروهای امریکایی را اکنون از افغانستان بیرون کند.

به گفتۀ این مقام روسی، خروج نیروهای امریکایی از افغانستان با عث نابودی همه چیز در افغانستان خواهد شد.

XS
SM
MD
LG