لینک های دسترسی

Breaking News

کرزی: پیوند کابل و واشنگتن، رابطۀ "بادار و غلام" نباشد


رئیس جمهور کرزی میگوید که در تلاش مختل ساختن وضعیت سیاسی افغانستان نیست.

"طالبان باید بخاطر ممکن ساختن مذاکرات صلح، خواسته های واقع بینانه داشته باشند"

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان صلاحیت های داده شدۀ تازه به نیروهای امریکایی در افغانستان را شدیداً محکوم کرده و میگوید که روابط میان کابل و واشنگتن نباید به مانند رابطه میان یک بادار و غلام باشد.

آقای کرزی این سخنان را در یک مصاحبه با رویترز بیان داشته است. رهبر پیشین افغانستان همچنان گفته است که او هیچگاه خواهان بی ثبات ساختن حکومت رئیس جمهور غنی نبوده، اما برای حل بحران موجود در کشور، میخواهد یک لویه جرگه فراخوانده شود که بتواند به این بحران رسیدگی کند.

اظهارات آقای کرزی مبنی بر نقش نیروهای امریکایی در جنگ، با نظریات حکومت وحدت ملی افغانستان که حمایت سیاسی و نظامی ایالات متحده را استقبال کرده است، در تضاد قرار دارد.

آقای کرزی در بخشی صحبت هایی خود گفته است که:"رئیس جمهور ایالات متحده چگونه به سربازان خود اجازه میدهد که به میل خود حملات را در افغانستان انجام دهند، آیا ما در اینجا حکومت نداریم، آیا ما یک کشور مستقل نیستیم، آیا این کشور از ما نیست؟"

مقامات ایالات متحده میگویند که صلاحیت های جدید طی یک توافق با حکومت افغانستان به نیروهای امریکایی داده شده است. به گفتۀ آنان، صلاحیت های تازه بالای عملیات زمینی و هوایی، جایی که نیروهای امریکایی از نیروهای افغان در کشور حمایت میکنند، تاثیر جدی داشته و به نفع عساکر افغان است.

رئیس جمهور سابق افغانستان از قبل با حملات هوایی امریکا مخالف بوده و با وجود تاکیید نیروهای افغان مبنی بر مؤثریت این حملات در مبارزه با شورشیان، آن را در زمان حکوت خود، مانع شده بود.

طالبان باید واقع بین باشند

آقای کرزی میگوید که پس از کشته شدن ملا اختر منصور، او شاهد تغییرات اندک در صفوف طالبان میباشد و یکبار دیگر از آنان خواست که افغانستان را کشور خود دانسته و از نفوذ پاکستان خود را رها سازند.

رئیس جمهور سابق افغانستان همچنان میگوید که طالبان باید بخاطر ممکن ساختن مذاکرات صلح، خواسته های واقع بینانه داشته باشند.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان در مورد این شایعات که گویا او خواستار بی ثبات ساختن حکومت فعلی افغانستان است، نیز گفتنی هایی داشت که در گزارش تلویزیون آشنا آن را اینجا دنبال کرده میتوانید:

کرزی: پیوند کابل-واشنگتن، رابطۀ "بادار و غلام" نباشد
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

XS
SM
MD
LG