لینک های دسترسی

Breaking News

ضیاء مسعود خواستار استعفاء حامد کرزی شد


احمد ضیاء مسعود می گوید کرزی باید استعفاء بدهد
احمد ضیاء مسعود می گوید کرزی باید استعفاء بدهد

احمد ضیاء مسعود، رهبر جهبه ملی – یکی از احزاب مخالف حکومت – می گوید که دولت افغانستان در آستانه شکست قرار دارد و حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان باید استعفاء بدهد. آقای مسعود می گوید که با انحلال دولت به رهبری حامد کرزی، یک اداره انتقالی باید تشکیل گردد تا روند انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را نظارت کند.

ضیاء مسعود نه گفته است که دولت موجود افغانستان، مشروعیت اش را بکلی از دست داده است.

اگر چه در گذشته رقبای سیاسی و منتقدین رئیس جمهور افغانستان در مورد برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه اظهار نگرانی کرده بودند، اما این اولین باری است که معاون پیشین رئیس جمهور خواستار استعفای او می شود.

بر اساس قانون اساسی افغانستان یک فرد نمی تواند برای بیشتر از دو دوره به پُست ریاست جمهوری کاندید شود و آقای کرزی بارها تاکید ورزیده است که در انتخابات سال ۲۰۱۴، نامزد نیست.

مشخص نیست که آیا سایر هم پیمانان آقای مسعود، که در گذشته موقف مشترک در مقابل حکومت افغانستان داشتند، از تقاضای او برای ایجاد اداره انتقالی حمایت می کنند یا نه.

اشتباهات داکتر نجیب

احمد ضیا مسعود در یک مصاحبه به آژانس رویترز همچنان گفته است که رئیس جمهور کرزی با اعتماد بر طالبان، به سرنوشت داکتر نجیب الله مواجه خواهد شد.

نجیب الله بر اساس طرح سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۲، زمام قدرت را به گروه های جهادی افغان مستقر در پاکستان واگذار شد. او چهار سال در دفتر سازمان ملل در شهر کابل حبس بود و با ورود طالبان به این شهر در سال ۱۹۹۶، بطور فجیعی توسط طالبان کشته شد.

طالبان جسد شکنجه شده یی نجیب الله را در چهاراه آریانا در نزدیکی ارگ کابل آویزان کردند. طالبان در این اوآخر رئیس جمهور کرزی را هشدار دادند که سرنوشت او هم به چهاراه آریانا منتهی خواهد شد.

ضیا مسعود با تایید این هشدار طالبان گفته است رئیس جمهوری کرزی فکر می کند که طالبان او را به دلیل پشتون بودنش، نخواهند کُشت. طالبان در گذشته شمار زیادی از رهبران و شخصیت های پُرنفوذ پشتون را، کشته اند.

مخالفین سیاسی حکومت افغانستان با گفتگوهای آشتی جویانه با شورشیان طالب به شدت مخالفت می ورزند. این در حالی است که رئیس جمهور کرزی طالبانی را که به گفته او در خدمت عناصر بیرونی نیستند، برادر خطاب می کند و آنها را به مصالحه فرا می خواند.
XS
SM
MD
LG