لینک های دسترسی

واشنگتن پست و لوموند؛ کشیدگی کرزی وپترییس و هلاکت عساکر خارجی در افغانستان


واشنگتن پست و لوموند؛ کشیدگی کرزی وپترییس و هلاکت عساکر خارجی در افغانستان

روزنامه واشنگتن پُست در شمارۀ روز شنبه، مطلبی در مورد کشیدگی میان جنرال پترییس، قوماندان جدید نیروهای ایالات متحده و ناتو و حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان به چاپ رسانیده و نوشته است در حالیکه جنرال دیفید پترییس عهده دار رهبری امور جنگ در افغانستان گردیده است، در برابر برنامه های ایالات متحده برای کمک به روستائیان در مبارزه علیه طالبان، ایستادگی و مقاومتی را از جانب حامد کرزی مشاهده نموده است.

روزنامه به ادامه از قول مقامات ایالات متحده می نویسد در نخستین دیدار میان رئیس جمهور افغانستان و قوماندان جدید نیروهای ناتو و ایالات متحده، بعد از آن کشیدگی رونما گردید که کرزی اعتراضاتش را در برابر این برنامه تجدید نمود. پلان استخدام روستائیان برای برنامه دفاع محلی، بخش کلیدی ستراتیژی نظامی ایالات متحده در افغانستان است.

اظهارات کرزی در این زمینه آزمونی را در برابر پترییس که خواستار شکل دادن همکاری با وی می باشد، به بار آورده است.

روزنامه واشنگتن پُست اضافه می کند مقامات بلند پایۀ ایالات متحده می گویند این کشور علاقمند گسترش این برنامه در بیش از بیست نقطه کشور بوده و امیدوار است بر نگرانی های کرزی در این مورد فائق آید. اما این موضوع در نزد شماری، به آن دلیل بسیار حساس تلقی میگردد، که فکر می کنند چنین تجربه یی یکبار دیگر افغانستان را در مسیر جنگ سالاری و ملیشه های غیر قابل کنترول قرار می دهد.

روزنامه می نگارد هر چند این برنامۀ ایالات متحده در زمان رهبری جنرال مک کریستل طرح ریزی گردیده بود، ولی جنرال پترییس از حامیان سرسخت آن بوده است. در نخستین هفته ماموریتش، پترییس سه بار با حامد کرزی ملاقات نمود اما حداقل در یک مورد، در زمینه ایجاد نیروهای امنیتی روستاییان، با مخالفت کرزی مواجه گردید.

روزنامه واشنگتن پُست می افزاید یک مقام افغان که در ملاقات کرزی با پترییس حضور داشته است می گوید ما همیشه ملاقات های طولانی همراه با استدلال های گوناگونی داشته ایم. او علاوه می کند ما همیشه کوشش نموده ایم تا به شرکای خارجی خویش بیاموزیم که چگونه با شرایطی مانند این، معامله کنند. ما افغانها در این زمینه بهتر از آنها می دانیم.

روزنامه نوشته است شماری از مقامات نظامی می گویند نگرانی های کرزی در این مورد قابل درک می باشد.

***

روزنامه لوموند چاپ پاریس در شماره روز شنبه خود در مورد کشته شدن 5 عسکر امریکایی در افغانستان مطلبی دارد که در آن آمده است ناتو به روز شنبه اعلام نمود که 5 عسکر ایالات متحده در جنگ علیه طالبان از پا در آمدند.

روزنامه به ادامه نوشته است نیرو های بین المللی کمک به امنیت یا ایساف گفته است که سه فرد نظامی در شرق و دو تن دیگر در جنوب افغانستان به هلاکت رسیده اند. همچنان شخص دیگری که نخواسته اسمش افشا گردد به آژانس خبری فرانس پرس گفته است که عسکر ششم نیز به اثر یک انفجار تصادفی کشته شده است.

به گزارش روزنامه لوموند با کشته شدن این 6 تن میزان تلفات عساکر خارجی که در سال روان در افغانستان به هلاکت رسیده اند به 352 نفر میرسد.

  • 16x9 Image

    حفیظ آصفی - واشنگتن

    حفیظ آصفی پس از فراغت از دیپارتمنت ژورنالیزم فاکولته ادبیات پوهنتون کابل در سال ۱۳۵۸تا کنون در رسانه های مختلف ملی و بین المللی به صفت نویسنده، ژورنالیست و منتقد هنری کار کرده است. آصفی از سال ۲۰۰۹ تا کنون در رادیو و تلویزیون آشنا صدای امریکا سرگرم کار است. 

XS
SM
MD
LG