لینک های دسترسی

Breaking News

رییس جمهور قزاقستان پارلمان این کشور را منحل کرد


قاسم جومارت توقایف، رییس جمهور قزاقستان روز پنجشنبه ۱۹ جنوری (۲۹ جدی) مجلس نمایندگان پارلمان این کشور را منحل کرد و گفت که انتخابات پارلمانی زودهنگام به تاریخ ۱۹ مارچ برگزار خواهد شد.

توقایف در پیامی که توسط دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری قزاقستان منتشر شد، ابراز امیدواری کرده است که انتخابات زودهنگام "انگیزه جدیدی به نوسازی" کشور بدهد.

در بیانیهٔ ریاست جمهوری قزاقستان آمده است مجالس قانونگذاری محلی نیز بر اساس فرمان ریاست جمهوری منحل شده است.

رییس جمهور قزاقستان در حالی تصمیم به انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام گرفته است که اعتراضات مرگبار ضد دولتی در جنوری ۲۰۲۲ منجر به کشته شدن ۲۳۸ نفر و زخمی شدن صدها نفر در این کشور شده بود.

اعتراضات به تاریخ دوم جنوری ۲۰۲۲ در غرب قزاقستان ظاهراً به خاطر افزایش قیمت نفت آغاز شد، اما به سرعت در سراسر آن کشور گسترش یافت؛ اقدامی که به صورت کل،‌ به مثابهٔ نارضایتی مردم از حکومت آن کشور تلقی شده است.

آقای توقایف، ادعا‌هایی را رد کرده بود که گویا او در پی تعدیل قانون‌ اساسی است تا در قدرت باقی بماند. او و مقامات قزاقستان ادعا کرده اند که دهشت افگنان خارجی و جنایتکاران سبب خشونت‌ها در این کشور شدند، اما هیچ مدارکی را برای اثبات این ادعا‌ ارایه نکرده اند.

رییس جمهور این کشور آسیای مرکزی همچنان ادعا کرده که نمی‌خواهد مانند نور سلطان نظربایوف، رییس جمهور پیشین قزاقستان با تعدیل قانون اساسی در قدرت باقی بماند. آقای نظربایوف برای نزدیک به سه دهه زمامدار این کشور بود و در سال ۲۰۱۹ استعفا کرد.

توقایف در ماه نومبر سال گذشته دوباره انتخاب شد و پس از انتخاباتی که به دلیل عدم رقابت مورد انتقاد قرار گرفت، ۸۰ درصد آرا را به دست آورد.

رییس جمهور در طول مبارزات انتخاباتی خود تعهد کرد که "قزاقستان جدید" ایجاد کند که به گفته او عادلانه تر خواهد بود.

آقای توقایف همچنین تعهد کرده که در تمام نهادهای اصلی قدرت اصلاحات بیاورد، اما مشکلات اقتصادی و تمایلات استبدادی هنوز هم تحت رهبری او مشهود است.

XS
SM
MD
LG