لینک های دسترسی

Breaking News

جان کری به افغانستان مواصلت کرد


آرشیف

وزیر خارجۀ ایالات متحده به افغانستان مواصلت کرده تا با دو کاندید انتخابات ریاست جمهوری که روی نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات اختلاف دارند، دیدار کرده، در حل بحران انتخابات کمک کند.

جان کری، در صفحۀ تویتر خود نگاشته است که "پس از روز ها ملاقات در بیجنگ به کابل رسیده" است.

قرار است وزیر خارجۀ امریکا با حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان و مقامات سازمان ملل متحد نیز دیدار کند.

سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا می گوید آقای کری، پیام رئیس جمهور اوباما را با خود داردکه - ایالات متحده بررسی کامل از تمام ادعا های معقول در مورد فساد را انتظار دارد و هیچگونه اقدام خارج از حکم قانون اساسی را نمی پذیرد.

آقای کری از پیش به یکی از کاندید ها علیه اقدامات یکجانبه از مجرای غیر قانونی، جهت ایجاد یک حکومت موازی، هشدار داده است.

وزیر خارجۀ امریکا، در اوایل هفتۀ روان با پیام هشدار گونۀ گفت که هر نوع اقدام یکجانبۀ کاندیدان از مجرای غیر قانونی، تمام کمک های مالی و امنیتی ایالات متحده و جامعۀ بین المللی را در پی خواهد داشت.

نپذیرفتن نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات توسط یکی از کاندید های پست ریاست جمهوری، افغانستان را در پرتگاه بحران قرار داده است.

بحران که باعث ایجاد هرج و مرج در کشوری شده که ایالات متحده برای ایجاد ثبات در آن، صد ها ملیارد دالر را از ۲۰۰۱ به اینسو به مصرف رسانیده و بیش از ۲۰۰۰ سرباز جان خود را از دست داده است.

آقای کری، پیش از سفر به افغانستان در بیجنگ، از هر دو کاندید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواسته بود تا به حامیان شان توقعات زیاد نداده و علناً به روند تفتیش که در بارۀ ادعا های تقلب تحقیق می کند، احترام گذارند.

وزیر خارجۀ امریکا در بیجینگ این را هم گفت که "لحظۀ حساس برای انتقال است." این لحظات برای "حکومت داری آینده کشور و ظرفیت ایالات متحده و متحدینش در راستای تداوم همکاری وانجام ماموریت که برای موفقیت آن تعداد زیادی قربانی دادند، حایز اهمیت می باشد."

در حالیکه عراق دستخوش شورشگری شده است، منازعات ایجاد شده پس از انتخابات به خاطر تصاحب قدرت، آزمون دیگری را در فرا راه بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده قرار داده است.

رئیس جمهور اوباما می خواهد تا اخیر سال روان نزدیک به ۱۰ هزار سرباز خود را از افغانستان خارج کند.

اسوشیتدپرس گزارش می دهد که آقای کری در سفر خود به کابل، تلاش خواهد کرد تا هر دو کاندید را تشویق کند، پیش از تفتیش آرا و مشوره با رهبران تمام اقوام سرتاسر افغانستان از اقدامات عجولانه خودداری کنند.

ایالات متحده می خواهد اطمینان حاصل کند که هر کاندیدی که در انتخابات پیروز می گردد، حکومتی را تشکیل دهد که مورد استقبال تمام جناح های قومی قرار گیرد.

این مطلب بااستفاده از آژانس خبری اسوشیتدپرس تهیه شده است.

XS
SM
MD
LG