لینک های دسترسی

Breaking News

کری: امریکا و روسیه قادربه ایجادتغییردر سوریه اند


جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحده می گوید که امریکا و روسیه در صورت همکاری می توانند با عث یک تغییر مهم در سوریه گردند.

آقای کری دیروز با رئیس جمهور و دیگر مقامات ارشد روسیه در مسکو، روی نقش روسیه در سوریه و اوکراین بحث کرد. هر دو طرف تلاش دارند تا اختلافات خود را در امور سوریه، پیش از نشست سران جهان در نیویارک که در آن روی بحران سوریه بحث می شود، کاهش دهند.

آقای کری به دنبال مذاکره با سرگی لاوروف همتای روسی اش ، با رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در قصر کرملین دیدار کرد و طی یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آقای لاوروف گفت که فکر می کند آقای لاوروف توافق نمود که ایالات متحده و روسیه با هم توانایی و قدرت آن را دارند که یک تفاوت قابل توجه ایجاد کنند.

ایالات متحده و روسیه درمورد درگیری های سوریه و اوکراین دیدگاه های مخالف داشته اند. واشنگتن مسکو را متهم به تسلیح جدایی طلبان و حمایت از آنها در شرق اوکراین نمود. در سال ۲۰۱۴ با الحاق شبه جزیرۀ کریمیا با مسکو ، آقای کری از روسیه خواستار عقب نشینی و انتقال سلاح های سنگین از اوکراین و پیروی از توافقنامه آتش بس مینسک شد. در سوریه ، مسکو به حمایت از بشارالاسد برامد درحالی که واشنگتن آقای اسد را با جنایات جنگی علیه مردم خودش متهم میکند و میگوید هیچ جای برای رهبری آینده او در سوریه وجود ندارد.

آقای پوتین گفت که اوازین فرصت برای بحث با ایالات متحده درمورد پیشنهادات آن ، استقبال میکند وآقای لاوروف هم اکنون او را در جریان جزئیات هر دو پیشنهاد و این که روی برخی از مسائل نیاز به بحث بیشتر است ، قرار داد .

پس از مذاکرات، آقای کری گفت که ایالات متحده و روسیه برای سوریه روی پارۀ از مسایل مثل غیر فرقوی بودن و سوریه ای عاری از تروریست با هم اهداف مشابه دارند ، اما، او از مسکو خواست تا بمباران مخالفان دولت سوری را به بهانه مبارزه با تندروان باید متوقف سازد و علاوه کرد که او او خرسند است که بگوید ، رئیس جمهور پوتین آنرا تحت غور قرار داد. کری علاوه کرد که نظریات پوتین برای حصول اطمینان ازین که مشکلی با نیروهای نظامی هردو طرف وجود نداردخیلی سازگار بود.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: هردو طرف روی مسایل اوکراین و سوریه هردو با پیشرفت ها نایل آمده اند و اضافه کرد که به ادامه کار با هم توافق کرده اند ، که در حال حاضر این کار در مرحله پیشرفت روی ایجاد یک فهرست از سازمان های تروریستی و کمک به تشکیل هیائتی از سوی سازمان ملل متحد متشکل از نمایندگان مخالفان دولت برای مذاکره سازنده با حکومت سوریه میباشد.

ایالات متحده امریکا و روسیه از این مذاکرات به هدف میانجیگری آتش بس بین دولت سوریه و مخالفان آن حمایت میکنند.

XS
SM
MD
LG